Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В помощ на българите във Великобритания

Полезни съвети след Брекзит

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Условията, при които Великобритания излиза от евросъюза, залегнали в Споразумението за оттегляне между Обединеното кралство и Европейския съюз, предвиждат преходен период до 31 декември 2020 г. Дотогава европейското законодателство ще продължи да се прилага.

Правата на всички европейски граждани, установили се на територията на Обединеното кралство преди края на преходния период, ще бъдат гарантирани чрез Схемата за уседналост (EU Settlement Scheme). За целта, българските граждани, пребиваващи в Обединеното кралство, с изключение на лицата с двойно гражданство, е необходимо да кандидатстват за статут по Схемата на уседналост. Същото трябва да направят и българите, които притежават удостоверение за постоянно пребиваване (permanent residence).

По схемата може да се получи Временен статут на уседналост (pre-settled status) и Статут на уседналост (settled status). За втория могат да кандидатстват българи, които в продължение на 5 последователни години са пребивавали на територията на Обединеното кралство. Всеки кандидат е длъжен да декларира наличието на криминално минало.

Кандидатстването по Схемата за уседналост e безплатно и се извършва по електронен път - чрез мобилно приложение за телефон, което позволява сканиране на чипа от паспорта. Хората, които не разполагат с паспорт с чип, трябва да изпратят оригиналните си документи (лична карта или паспорт без чип) в Хоум офис за извършване на проверка на документа. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни 2021 г.

След като придобият статут по схемата, българските граждани могат да запазят правата, които са имали, докато Обединеното кралство е било част от ЕС – право на пребиваване, достъп до пазара на труда, достъп до социално-осигурителната система на страната, достъп до системата на здравеопазване и др.

Близки членове на семейства, както и деца, родени след 31 декември 2020 г., имат възможност да се присъединяват към своите роднини след края на преходния период, като връзката между роднините следва да е била налична към 31.12.2020 г. и да продължава да съществува към датата на присъединяване.

Студентите, които вече учат във Великобритания, имат право да кандидатстват по схемата за уседналост и ще завършат обучението си по условията, по които са започнали.

Професионалната квалификация, придобита преди края на преходния период, ще продължи да се признава в останалите държави членки на ЕС и в Обединеното кралство.

След края на 2021 г. ще влязат в сила новите имиграционни разпоредби на Великобритания, които все още не са напълно изяснени. 

Още разяснения и наръчник за кандидатстване по Схемата за уседналост са налични на интернет страницата на българското посолство в Лондон - http://bulgarianembassy-london.org/brexit/



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В сряда – мъгливо и облачно, на места ще превали

В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..

публикувано на 28.01.25 в 18:10
Александър Калчев

"Български морски флот" прави собствено разследване за случая с кораба "Вежен"

Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..

публикувано на 28.01.25 в 14:42

Бургас е с амбиция да бъде Европейска столица на културата през 2032 година

Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..

публикувано на 28.01.25 в 14:01