Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Генчев: „Фолклорът е неизчерпаем извор“

| обновено на 24.05.20 в 10:40
Снимка: БНР-архив

Народната музика е живот и призвание за известния кавалджия Костадин Генчев. Наскоро той закръгли 50-ия си юбилей, събрал в годините вдъхновеното творчество на именития ни музикант – виртуозен инструменталист, аранжор на песни, мелодии, хора, автор на музика на фолклорна основа за филми, театрални постановки, участник в множество наши и международни музикални проекти. Той е съосновател на новаторските групи „Булгара“, „Дива река“, особено популярни сред младежката аудитория, определят ги за изключително явление на българската сцена.


Успехите си Костадин дължи на своята отдаденост, но и на придобитите теоретични знания в НУФИ „Филип Кутев“ − Котел и Музикалната академия „Панчо Владигеров“ – София, която завършва със специалност композиция в класа на проф. Красимир Тасков. Ценен професионален опит събира и във фолклорния ансамбъл „Сливен“, НФА „Филип Кутев“ и настоящата работата като солист-инструменталист в Оркестъра за народна музика на БНР, в чийто репертоар има голям дял.

Костадин Генчев споделя за Радио България мисли за ролята на народната музика в композиторското творчество, прибавя покана за предстоящия концерт на група „Булгара“и информация за най-новия си проект.


„Всеки период от живота е важен за израстването в музиката,какъвто е и моят случай“, казва Костадин Генчев и допълва: Аз се старая винаги да представя нещо ново, нещо по-различно с много вкус, естетика на базата на това, което съм научил в годините. Надявам се хората да го оценяват и да го харесват. Разбира се, в основата на всичко фолклорът. Аз съм закърмен с него, с него съм тръгнал да се занимавам с музиката. С годините разширих своя кръгозор, навлязох и в музикалната класика. Завърших композиция класически профил, което е много по-различно, богато, сериозно. Обръщам поглед назад и виждам, че съм почерпил художествени примери от джаза, етно музиката и съм ги прилагал в моята музика. Надявам се да съм на прав път. Фолклорът дава „свежата кръв” в музиката. Най-големите шедьоври в българската симфонична музика са направени на основата на българския фолклор.

Ние сме една малка територия, която има шанс да е на интересно географско място. В течение на векове тук се е събирал конгломерат от хора, народи, култури и България е центърът. Затова и фолклорът е неизчерпаемият извор на музика. Моят мироглед е свързан с етноджаза и с музиката на света. Такива са нашите търсения, моите и на колегите ми от групите „Булгара“ и „Дива река“.

Създадохме интересна музика, досега не съм чувал отрицателни мнения. Група „Булгара“ е нещо уникално. Скоро ще отбележим 20-годишнина. Групата остана като стожер и се радва на голям интерес. Скоро имаме концерт. Надявам се отново да „взривим“ публиката. Концертът ще бъде на 8 февруари в Sofia Live Club, чиято сцена е прекрасна за такава музика. Имаме интересна концепция, правим нови неща заедно с нашата солистка Ева Перчемлиева − кавъри на различни песни, включително и народни.


Често изваждаме стари, позабравени парчета и им даваме нов живот, защото една музика не е за година, две. Сериозната музика трябва да има дълъг живот. Изваждаме неща отпреди 20 години и сега ги преоткриваме по новому. Бих искал да представя и музиката, която написах за Историческия парк край Варна. Това е един много интересен проект на родолюбиви българи, музиката представя историческите епохи на България от еолита до Второто българско царство и падането под османско иго.”

Снимки: БНР и личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Зайди, зайди"

Една от най-красивите, вечни песни на България е "Зайди, зайди, ясно слънце ". Счита се, че като мелодия съществува от поне пет века. У нас е популярна с текст, който се среща в сборника от народни песни и стихотворения "Нова песнопойка", съставен..

публикувано на 01.11.24 в 10:15

Започва есенното издание на Plovdiv Jazz Fest

Plovdiv Jazz Fest празнува тази година своя десети рожден ден с програма с някои от най-големите имена в света на джаза. Есенното издание ще огласи втория по големина град в България - Пловдив, от 1 до 3 ноември с общо шест концерта в основната..

публикувано на 01.11.24 в 06:10

Етноджаз формацията "Аутентик" представя България на фестивал в Кайро

Етноджаз формацията “Аутентик” (Outhentic) ще представи България на започващия днес в Кайро Международен джаз фестивал. Провеждането на известния музикален форум и участието на групата се осъществява с активната подкрепа на Посолството на..

публикувано на 31.10.24 в 10:10