Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Венцеслав Станков е сред 100-те най-добри зъболекари в света

Снимка: studiostankov.com

Пловдивският зъболекар д-р Венцеслав Станков влезе в топ 100 на света, след като Global Summit Institute го нареди сред най-добрите професионалисти за изминалата година. Трийсет и шест годишният стоматолог е най-младият в класацията.

С разбирането, че професията му сбъдва мечти, променя съдби и създава бъдеще д-р Венцеслав Станков кара хората широко да се усмихват. Защото си служи с най-съвременните технологии на естетичната дентална медицина и не се страхува да пресича граници, които колегите му отказват да преминат.

През 2017 г. младият стоматолог извършва сложна операция в Украйна и там бива забелязан от своя бъдещ ментор – влиятелният белгиец Ерик ван Дорен, който му отваря множество врати. Днес българинът развива собствен кабинет в Пловдив, но също така работи в клиника в Антверпен и на други места по света. А за класацията го предлага хирургът Бехам Шакибае, който се грижи за зъбите на иранския президент.

“Не мога да кажа, че ме избраха заради едно определено събитиеказва д-р Венцеслав Станков. По-скоро е поредица от малки стъпки, победи и доказвания, от участия в много международни събития и работа с колеги в няколко клиники в Европа. Освен това изнасям лекции в чужди университети, спечелих и няколко международни състезания и всичко това направи името ми разпознаваемо по света. Но най-голямата причина да бъда класиран, според мен е, че работя с микроскоп и упражнявам микрохирургия – с по-голям фокус към детайла.”


Българският зъболекар е търсен по света най-вече заради постиженията си в пародонтологията и в имплантологията. Скоро му предстоят две операции в Париж, които ще бъдат наблюдавани на живо от няколкостотин души – едната е за поставяне на имплант върху пациент с вродена костна дегенерация, а другата засяга възстановяването на венеца около импланта.

“Най-важното в процеса на работата е – да опозная пациента, тъй като всичко, свързано с естетиката е много индивидуално –казва още д-р Венцеслав Станков. – Затова и се опитвам да разбера кое е красиво за него, както и да му обясня докъде се простират нашите възможности. Не е редно обаче, аз или моите зъботехници да налагаме своето виждане, а по-скоро да разберем къде можем да се срещнем – от гледна точка на материалите или на желанието на пациента.”

За разлика от миналото, когато корекциите е трябвало да бъдат незабележими, днес все повече хора настояват за т.нар. холивудска усмивка – “свръхбелота”, от която да личи, че инвестират в себе си.



“Тенденцията, която най-много ми харесва е, че се опитваме да постигаме добър резултат с по-малко травма и загуба на твърди зъбни тъкани, с по-малко намеса, но не и за сметка на резултата –
обяснява зъболекарят.Докато преди 15 г. пилехме зъбите за корони и разрушавахме по-голямата част от зъба, сега имаме залепващи се керамични възстановявания, при които отнемаме в пъти по-малко от зъба, за да възстановим формата му. С други думи, ставаме по-консервативни.”

В класацията на Global Summit Institute се нареди още един българин – д-р Павел Кръстев, който от години живее и работи в Ню Йорк.

Снимки: личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Как шеф Шаранков избра Родопите пред Лондон и създаде различна концепция за храната и родолюбието

От шумните кухни на лондонските ресторанти със звезди "Мишлен" до скрито в дебрите на Родопа планина селце, пътят на Петко Шаранков е пълен с обрати и изненади. След като живее дълги години в Лондон, където усвоява тънкостите на европейската..

публикувано на 29.10.24 в 09:50
Ромен Гари (1914-1980)

Писател, дипломат и хуманист – Ромен Гари и отзвукът от пребиваването му в следвоенна България

Писател, герой от Втората световна война, летец, журналист, режисьор и дипломат – личността на Ромен Гари (1914-1980) е многопластова и енигматична. А България заема специално място в живота и творчеството на един от най-четените френски автори. В..

публикувано на 21.10.24 в 06:35

Когато пушката се превръща във флейта – Константин Златев и изкуството с послание за мир

Преди 27 години несигурността, в която се намира страната ни, но и страстта към катеренето, кара сънародника ни Константин Златев да нарами своята раница и с около 3000 долара да поеме към една мечта – да изкачи някой от скалните върхове в..

публикувано на 02.10.24 в 10:10