„Не се притеснявайте за нас! Добре сме всички. Животът тук си върви нормално. Паника няма. Сингапурското правителство и институциите тук се грижат добре за това, хората да са спокойни и да са здрави“. Това каза за Радио България Мартин Кърнолски – един от около 400-те българи в тази азиатска държава, когото попитахме как се развива там ситуацията покрай коронавируса.
Към момента в Сингапур има около 80 човека с установен вирус. Няма информация сред тях да има българи. Смъртни случаи няма.
„Имаше паника преди три седмици, когато се разбра, че има такъв вирус на този свят и че бил много страшен и опасен. Което, между нас казано, не е съвсем така. Четейки статистиките, виждам, че успеваемостта при лечението е много по-голяма, отколкото при други грипове, казва Мартин Кърнолски. – Според мен паника се всява от медиите по някаква друга, бих казал спусната отгоре наредба, с икономически или политически цели, и хората в цял свят се изплашиха. Тук също в началото изкупиха всичко по магазините, включително тоалетната хартия. Но след това министър-председателят излезе пред народа чрез телевизията и каза: „Хора, имаме достатъчно запаси. Не се притеснявайте“.
В момента в страната е спокойно, въпреки обявения „оранжев“ код за опасност. Навсякъде на обществените места – в затворени пространства със струпване на хора, им се измерва температурата.
„Лепят ни лепенки – най-обикновени кръгчета, по дрехите с дата и температура. Всеки може да си лепне такава лепенка. Но хората в Сингапур са стриктни. Научени са, че глупав или не, законът е закон и трябва да се спазва. Ако е казано, че нещо трябва да се прави, то се прави“.
Малцина са хората в Сингапур, които в момента носят предпазни маски.
„Бумът на маските мина. В началото те веднага бяха изкупени. Но става все по-ясно, че маските би трябвало да предпазват околните от теб, а не теб от околните. Имат и кратък живот – два часа извън болнична среда и половин час в болнична среда“, разказа в интервю за Радио България от Сингапур Мартин Кърнолски.
Снимка: wallacewoon.com
Преживяваше в междинен свят, издигнат над дребнавостите на материята, ала с допусната до Божия промисъл душа. С прилепени до земята нозе отваряше сърцето си за птиците и слушаше с наслада гъшия хор. А в белотата на картона привиждаше лицата на велики..
След като посвещава 23 години от живота си на Кралския военноморски флот, британецът Дарен Картър решава да се уволни през 2013 г. Признава, че в продължение на години се е носил без посока през "бурните води на живота" - от работа..
Казва, че отдавна не се чувства чужденец в България. Тук е неговият дом, научил е българския и подобно на повечето ни сънародници се вълнува от политическата ситуация в страната. Но най-голямата му страст, това, което изпълва дните му със светлина..
"Преди да изобретя "Трапеца на смъртта", аз се наричах Лазар Добрич и така ме пишеха по афишите и програмите." Сеньорът на световното цирково изкуство..