Новата инициатива „Осинови кошер” , създадена с цел да се предотврати изчезването на пчелите и производителите на мед, набира сила. По същество тя представлява абонамент за качествения български природен дар, с който се подпомагат желаещите да се занимават с пчеларство. Какви са мотивите?
„Според Европейската комисия до 2022 г. една трета от българските пчелари ще се откажат от дейността си – пояснява Сергей Петров, основното лице зад кампанията. – В момента този сектор не изглежда особено привлекателен и не привлича млади хора. Това е изключително лошо, тъй като една трета от храната ни зависи от опрашването на пчелите. Когато изгоним пчеларите от индустрията, получаваме недостатъчно качествено опрашване. Искаме българските пчелари да получават адекватно заплащане за продукцията си.”
Осиновителят на кошер не просто получава мед в замяна на определена сума месечно. Предвидени са дейности, чрез които човек на практика се докосва до живота на пчелите – посещение на осиновения кошер, избиране на име на пчелата майка, сертификат за подкрепа и други. Вкусният роден мед може да стигне до всички желаещи – в България или в чужбина.
„Осиновените кошери до момента са над 200, включили са се и около 10 бизнеса. Не очаквахме подобен силен интерес – кампанията ни започна в края на миналата година. Също така все повече пчелари искат да работят с нас”, казва Сергей Петров и обяснява, че много често пчеларите нямат необходимото време, което да заделят за икономическата част от работата си. Това от своя страна дава възможност на едрите прекупвачи да ги притискат да продават продукцията си на твърде занижени цени.
Според Сергей Петров причините за тази ситуация са комплексни, но посочва най-наболелите от тях:
„До известна степен пчеларите са пренебрегвани като част от общата аграрна икономика. Без пчели обаче нямаме ябълки например. А никой никога не е мислил, че опрашването ще се превърне в услуга, което вече е факт в САЩ. Там всяка година се отчита загуба на над 40-45 процента от пчелите, поради високата индустриализация. В България годишно около 20 на сто от пчелите загиват. Друг фактор е липсата на защита от страна на законодателството. Проблем е китайският мед с компрометирано качество, влизащ на пазара. У нас е позволено, ако той бъде смесен с поне 20 процента чист български мед, да се продава с надпис на етикета „Български мед”. За нас това е неприемливо. Ние смятаме, че 100 процента от съдържанието трябва да е изпитан, истински, сертифициран продукт, минал през лаборатория.”
В България повечето райони са благодатна паша за пчелите – има чисти родни медове с над 30 витамина в състава си. „Участващите в кампанията „Осинови кошер” пчелари са от различни краища на страната, което води със себе си богата палитра от хора, медове и начини на отглеждане на пчели“, казва Сергей Петров, и допълва:
„Със сигурност ще изнесем добрата практика извън границите на България, но преди това ще трябва да се запознаем с проблемите на пчеларството в дадените региони, и можем ли да ги решим. Мислим, че най-големи проблеми имат нациите с по-развита аграрна икономика. Вероятно следващите ни пазари ще бъдат немскоговорещите страни.”
В кошерите, участващи в платформата, се използват смарт устройства – българска разработка, за наблюдението им от разстояние. Те дават на пчеларя адекватна информация за състоянието на кошерите.
Снимки: istinskimed.bg
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на Рим, където гостуваме на журналиста Ирина Стоилова – интервюто е част от проекта "Радио България при..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и Добруджа дъждът ще е примесен със сняг. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и временно силен вятър от..
Гръцки медии поместват призива за “обединение на България и Македония в обща държава”, отправен от лидера на “Възраждане” Костадин Костадинов, информира кореспондентът на БНР в Гърция Катя Пеева. В публикациите си “Нафтемборики”, “Либерал”..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..