Проучване на социологическата агенция Алфа Рисърч установява завишено търсене на информация за заплахите от коронавирус в страната, умерено притеснение от ситуацията и положителна оценка за мерките на властите мерки срещу заболяването.
75 на сто от пълнолетните граждани следят информацията за случващото се в България ежедневно, 19% - от време на време, а незаинтересованите са едва 6%. Ограниченият брой случаи, регистрирани до този момент в България, води до известно намаляване на високото напрежение.
След потвърденото вече наличие на вируса в страната, най-голяма част (55%) са загрижени, 34% не са особено притеснени, а силно притеснени се чувстват 11% от българите. Наблюдава се любопитно различие между нагласите сред най-младите и тези сред най-възрастните.
При най-младите има най-високи нива на тревожност, но не непременно съпроводени със стриктно спазване на препоръките, а сред най-старите, които са и най-рисковата група, тревогата е по-ниска. Според експертите, тази парадоксална картина е следствие от начина на живот на хората. Притеснението на младите се подхранва от факта, че те са сред най-активно общуващите и пътуващи българи, а относителното спокойствие на най-възрастните е резултат от слабата мобилност.
Предприетите от властите мерки за ограничаване разпространението на коронавируса получават положителна оценка. Според 67% от анкетираните българи те са адекватни на ситуацията, 19 на сто считат, че мерките трябва да са по-строги, а според 14% някои ограничения са ненужни. В това отношение също проличават поколенчески различия. Най-възрастните и най-малко притеснени хора имат очаквания за още по-строги мерки, а най-младите и най-загрижени ги намират за прекалени. Което е косвен признак, че въпреки притесненията, най-младите едва ли ще сменят радикално начина си на живот.
Междувременно Съветът по сигурността към Министерския съвет обяви нови ограничителни мерки, насочени към административните звена в цялата страна. Какви са те, можете да прочетете ТУК.
Държавният глава Румен Радев изрази надежда въпросът за избор на председател на новото Народно събрание да се реши бързо, предаде БТА. След к летвата на новите конституционни съдии , президентът коментира пред журналисти, че се надява народните..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в подкрепа на българските общности зад граница – примери от реализирани инициатива във Франция и..
Изложбата “Кодове на идентичност”, която се открива днес в Националния антропологичен музей при БАН, представя стари български родове, оставили трайна следа след себе си. Освен автентични родословни дървета и родови истории на фамилии от..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната..
В брой 26 на предаването слушайте: Как програмата "Неразказаните истории на българите" работи за имиджа на страната ни по света и в..
На 14 ноември в „България днес“ ви запознаваме с програмата на МОН "Неразказаните истории на българите", която въвлича..