С навлизането на дрон-фотографията днес не е трудно да намерим снимки на любими градски пространства от въздуха. Колко по-ценно обаче е да видим центъра на столицата през 20-те години на миналия век, сниман от самолет? Такъв кадър публикуваха неотдавна в блога "Стара София". На него е видимо „сърцето на града“ - пространството между булевардите "Цар Освободител", "Евлоги Георгиев" и "Александър I" в столицата. На фотографията можем да видим някои запазени елементи на централната градска част, които съществуват и сега. На 100 годишната снимка се вижда църквата "Св. Седмочисленици" на мястото си на ул. "Граф Игнатиев", но любимата на софиянци градинка пред нея все още я няма. Вместо нея там има ... затвор. От "Стара София" припомнят, че това са помещенията за каторжници към Черната джамия, които са разрушени през 1926 година. Емблематичното място за срещи в града „Попа“ - кръстовището между улица "Граф Игнатиев" и булевардите "Васил Левски" и "Патриарх Евтимий", трудно може да бъде разпознато върху кадъра. Там обаче се вижда къща на инж. Момчилов, позната ни като „Нотариата“ днес. Далеч от днешния си вид е и площад "Славейков", а Ректоратът на Софийския университет е представлявал само първоначален изкоп, който се вижда върху тази снимка, направена от самолет над София.
В Скопие се проведе заседание на съвместната комисия по историческите въпроси между България и Северна Македония. Поради обновения състав на македонската страна в комисията основно са обсъдени „принципите на работа, протоколни и..
Над 150 експоната от 14 български музея ще участват в изложба под наслов „Древна Тракия и античния свят“. Експозицията ще бъде открита на 3 ноември в музея „Гети“ в Лос Анджелис и ще продължи до 3 март 2025 г., съобщават от Националния..
На 26 октомври Църквата ни почита паметта на св. великомъченик Димитър Солунски, считан за един от най-великите светии сред Православието. У нас името му се свързва и с възстановяването на Второто българско царство през XII век, когато братята-боляри..