Привикнали в битието си със свъсените лица, безчувствието към изпадналия в беда, реакциите на нервност и нетолерантност, в тези дни на изпитания все повече изваждаме от себе си скътаното добро.
Докоснати от репортажите за липсата на предпазни средства срещу covid-19, учителите и служителите в Професионалната гимназия по лека промишленост “Райна Княгиня” в Хасково решават да купят платове и да ушият колкото се може повече маски. Всички те събират нужните пари, инженерите в училището изработват скицата, а учителите застават зад шивачните машини. Първите маски даряват на общинския и на областния щаб за борба с коронавируса, но обещават, че няма да забравят преподавателите в другите училища, децата със специални потребности, медиаторите, които работят на терен.
“Успяхме с личен пример да покажем на учениците си съпричастност към обществото и това е най-важното, а не колко пари сме събрали”, казва Росица Иванова, директор на гимназията. По думите ѝ, възпитаниците на училището също искат да се включат, но засега не е възможно, тъй като им е забранено да влизат в сградата. Директорката обаче е категорична, че в гимназията ще продължат да шият маски, дори когато епидемията отмине, защото “тези предпазни средства ще бъдат винаги необходими”.
С веселите си десени на звездички, животни и цветя, едно социално предприятие в столицата успява да дари с ведрина лекари и полицаи. Вместо да шие обичайните си бебешки чувалчета, фирмата на Десислава Янкова за десет дни изработва 3 хил. маски, спирайки изцяло дейността, която ѝ помага да оцелее. Но това не е първият благотворителен жест за малката компания. Преди две години тя започва акцията за безопасен детски сън “Чувалче с кауза” и подарява на 50 родилни отделения в цялата страна артикули, които предотвратяват опасността от т.нар. „синдром на внезапната детска смърт“.
Шуменска фирма пък, с помощта на 3D принтери изработва безвъзмездно защитни шлемове за медиците. Специалистите ѝ се включиха в националната инициатива, подкрепена до момента от фирми и граждани в цялата страна, които заедно успяха да направят 1400 от заявените 1500 предпазни средства. “Междувременно от болниците са поръчани още 800 бройки”, казва Михаел Върбанов, представител на шуменската фирма, която ще изработи шлемове и за лечебното заведение в своя град. “Няма да спрем да печатаме, за да може предпазните средства да достигнат до повече медици”, добавя той.
В цялата страна отделни хора, малки и по-големи фирми демонстрират съчувствие с дарителство и жестове на подкрепа. Но трябваше ли да дойде това кризисно време, за да открием съпричастността?
Снимки: БТА
В "България днес" на 4 април слушайте: 01:05 - Актуална информация от българските общности зад граница 07:15 - Прогноза за времето 11:20 - В Лондон започна международна конференция за изкуствения интелект на образованието с..
В събота , 5 април, облачността ще е променлива, след обяд – често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места ще превали, в отделни райони и ще прегърми. Вятърът ще е умерен от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат..
Днес се навършват 21 години от трагедията в река Лим на границата между Сърбия и Черна гора, при която загинаха 12 български деца. На 4 април 2004 година група от 34 ученици и 16 възрастни от Свищов се прибират от екскурзия в Дубровник,..
Българинът винаги се е отнасял с благодарност и уважение към домашните животни. Конят, волът, магарето, кравата от незапомнени времена са най-верните..
В брой 45 на предаването слушайте: Как изкуственият интелект може да помогне в работата на българските неделни училища зад граница -..
Първият вот на недоверие към правителството на Росен Желязков очаквано беше неуспешен. 150 депутати отхвърлиха вота , внесен от парламентарните групи..