Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доброволците на БЧК – хуманните „войници“ в служба на обществото

Снимка: БГНЕС

„Доброволчеството е най-голямата сила на организацията ни“, заяви председателят на БЧК акад. Христо Григоров. „Независимо от карантината, в момента ние храним 320 хил. българи със средства от една европейска програма. Това става чрез 300 пункта, в които 9 хил. доброволци непрекъснато работят и разнасят храната до нуждаещите се − болни и неподвижни хора. Нека вземем и последния пример с шофьорите на българо-турската граница − десетки доброволци на БЧК раздаваха храна на тези попаднали в безизходица хора“ − обясни председателят на БЧК пред агенция „Фокус“ и призова хората не само да бъдат доброволци и да участват във фондонабирателните кампании, но и когато имат възможност да даряват кръв.


След като беше въведено извънредното положение към средата на март в България, доброволците на Българския червен кръст се заеха и с още една важна задача − доставка на храни и лекарства за самотни възрастни хора и инвалиди в различни населени места из страната. Заявката за посещение е по телефон, а после доброволците взимат списъка с необходимите неща от хората и се отправят към магазините и аптеките, за да ги набавят. Тази помощ идва навреме и стотици българи разчитат на доброволците за оцеляването си в този труден момент. Така е и в Шумен, където има около 60 доброволци, гарантирали своята готовност да извършват ежедневно посещения на адреса на нуждаещите се.

Двама от най-младите доброволци на БЧК са Цветан Герасимов и Бетина Белчева, срещата с тях е чрез БНР- Радио Шумен.

„Аз съм доброволец на БЧК от 14-годишната си възраст, т.е. вече 4 години. Смятам, че всеки човек в даден момент има нужда от помощ, а има друг човек, който със сигурност има възможност да му помогне. Всеки би могъл да направи добро, стига да иска, разбира се“.

Доброволчеството е свързано и с определяне на приоритети. На първо място е образованието, а в централата на БЧК Бетина и Цветан отиват, когато приключат учебните си задължения.

„Сами трябва да си помагаме, а не да чакаме само на държавата – категоричен е 18-годишният Цветан Герасимов от Шумен. Това беше личната ми мотивация да помагам, защото положението е трудно, не само за всеки от нас, но и за държавата. Хората трябва да си останат по домовете и ние трябва да подпомогнем това, като ограничим излизането им. В моменти като този трябва да сме по-единни от всякога. От БЧК напълно се грижат за безопасността на доброволците. Нашата безопасност е на първо място, за да тръгнем по домовете на хората. Предоставят ни се ежедневно маски, ръкавици, отличителните знаци на БЧК. “

Редактор: Гергана Манчева

Снимки: БТА, БГНЕС и личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е солидарна с правото на Израел да живее в мир и сигурност

Външният министър Георг Георгиев проведе телефонен разговор със своя колега от Израел Гидеон Саар. Двамата обсъдиха последните развития в района на Близкия изток, практическото прилагане на споразумението за прекратяване на огъня в Газа и освобождаване..

публикувано на 26.01.25 в 15:07

Управляващото мнозинство се опасява дали ще постигне 3% дефицит в боджета

Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен. Това заяви пред БНР депутатът от ГЕРБ Делян Добрев председател на Комисията по бюджет и финанси в парламента. Еврокомисията (ЕК) със сигурност има много големи опасения дали България..

публикувано на 26.01.25 в 14:26
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Държавата няма да има пари за всички регионални и инфраструктурни проекти

Балансът, който трябва да направим между нуждите и реално изпълнимите ангажименти, е много важен, защото е реална опасността някой от големите инфраструктурни проекти да бъде забавен за сметка на друг. Това каза министърът на регионалното развитие и..

публикувано на 26.01.25 в 12:37