Доклад, изготвен от Медицинския експертен съвет, подпомагащ правителството в борбата с коронавируса в България, потвърждава, че приложените досега мерки за физическа и социална изолация са наложителни. В хода на епидемията те могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие – олекотени, е общото заключение на експертите.
Според председателя на Съвета проф. д-р Коста Костов, диагнозата на инфекцията трябва да се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване и на други лабораторни методи.
На съвместен брифинг с представители на Медицинския експертен съвет и на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19, премиерът Бойко Борисов заяви, че все още няма достоверни бързи тестове, но такива се очаква да бъдат създадени в близките седмици. Той посочи, че България е поръчала чрез Европейската комисия един милион теста.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предлага България да внесе от Китай два медикамента (хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки), за които е доказано, че когато се комбинират, дават добър ефект. „Министерският съвет ще има извънредно заседание днес, за да приеме предложението“, заяви премиерът Борисов.
На брифинга стана ясно и, че днес ще бъдат преведени по 1000 лева чисто допълнително възнаграждение към заплатите на всички медицински и немедицински кадри, които са участвали на първа линия в борбата с коронавируса и които имат пряко участие по наблюдението и лечението на заболелите. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев уточни, че това засяга 1700 души в 34 лечебни заведения.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
От създаването си на 11 април 2022 година, Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT постигна редица успехи и продължава да позиционира България на световната технологична карта. Няколко значими проекта бележат този..
Парламентът прие на второ четене промени в Закона за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура. Целта е да се съкратят сроковете за издаване на документи при строеж и въвеждането в експлоатация на цифрови технологии, предава..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от днес до 14 април в Арена 8888 София. Публикта ще види между 700 и 800 машини, от които над 65..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..