Доклад, изготвен от Медицинския експертен съвет, подпомагащ правителството в борбата с коронавируса в България, потвърждава, че приложените досега мерки за физическа и социална изолация са наложителни. В хода на епидемията те могат да бъдат преосмислени и при благоприятното ѝ развитие – олекотени, е общото заключение на експертите.
Според председателя на Съвета проф. д-р Коста Костов, диагнозата на инфекцията трябва да се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се осъществи чрез комбинираното използване и на други лабораторни методи.
На съвместен брифинг с представители на Медицинския експертен съвет и на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19, премиерът Бойко Борисов заяви, че все още няма достоверни бързи тестове, но такива се очаква да бъдат създадени в близките седмици. Той посочи, че България е поръчала чрез Европейската комисия един милион теста.
Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев предлага България да внесе от Китай два медикамента (хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки), за които е доказано, че когато се комбинират, дават добър ефект. „Министерският съвет ще има извънредно заседание днес, за да приеме предложението“, заяви премиерът Борисов.
На брифинга стана ясно и, че днес ще бъдат преведени по 1000 лева чисто допълнително възнаграждение към заплатите на всички медицински и немедицински кадри, които са участвали на първа линия в борбата с коронавируса и които имат пряко участие по наблюдението и лечението на заболелите. Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев уточни, че това засяга 1700 души в 34 лечебни заведения.
Всичко по-важно за COVID-19, на български език, можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриeте на още девет езика - в чуждоезиковите секции на уеб сайта на Радио България.
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В момента повече от 450 екземпляра обитават бургаските влажни зони . Екзотичните птици никак не се..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..