Националната информационна система ще помага на гражданите проактивно да се информират за текущото си здравословно състояние, а на държавните институции - по-лесно да управляват процеса по регистриране и контрол над пандемията. Разработеният софтуер и труда на разработчиците са дарени безвъзмездно.
"ViruSave - системата има централен регистър, който събира информацията и я изпраща на всички държавни органи“- обясни на брифинг в Министерския съвет Ивайло Филипов от ИКТ компания „Информационно обслужване“. Той уточни, че системата е изградена в рамките на 10 дена, като в първите 48 часа е въведен регистърът на всички карантинирани лица и на всички заболели. Така информацията за тях достига автоматично до органите на МВР, които осъществяват контрола по спазването на карантината.
В националната информационна система за борба с COVID-19 e изградена и интеграция с личните лекари, общините, регионалните здравни инспекции, службите на МВР, "Гранична полиция" и пожарната, както и с доброволците.
"Информацията за разпространението на коронавируса и за преболедувалите го ще помогне за вземане на напълно обосновани решения как да бъдат "разхлабени" мерките в България" - коментира при представянето на системата председателят на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19 генерал-майор проф.д-р Венцислав Мутафчийски.
Премиерът Бойко Борисов уточни, че системата ще облекчи работата на граничните полицаи, защото, ако при влизане в страната още на границата гражданинът въведе данните си, след 14 дни ще получи съобщение за изтеклата му карантина автоматично и ще може да докаже това чрез приложението.
По думите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, осигуряването на връзка между отделните институции е много важна, за да бъдат правени бързи и по-пълни анализи.
В системата се въвежда единният граждански номер на човека, а софтуерът прави разпознаване за пол и възраст, попълват се хронични заболявания, ако има такива, и данните се предават в Министерството на здравеопазването.
Подаването на личните данни е изцяло на доброволен принцип, а достъп до тях ще имат само държавните органи.
Мобилната апликация може да се инсталира от всекиго, а изпращането на информация през нея ще бъде напълно безплатно. Достъп до приложението може да се осъществява и от чужбина - през български или чужд телекомуникационен оператор, но личният лекар не би могъл да помогне в случай, че пациентът му е на територията на друга държава - обясниха от екипа, изградил системата.
В момента тече валидация на приложението ViruSave, очаква се то да бъде достъпно в понеделник.
За българската разработка е използван е софтуер за анализи, сходен с подобни мобилни апликации в Сингапур, Италия, Южна Корея и Тайван.
Още по темата - ТУК.
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на шенгенската граница "тихият" път от Рудозем към Ксанти отново ще стане "озвучената долина"...
Българските държавни железници организират празнично пътуване за любителите на железопътния транспорт. Коледен влак с парен локомотив и шест празнично украсени вагона ще се движи на 21 декември по маршрута Горна Оряховица – Плевен – Горна..
В петък , 20 декември, ще преобладава слънчево време. Преди обяд в низините и равнините все още ще бъде мъгливо или с ниска облачност, но до обяд видимостта ще се подобри. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад. Минималните температури ще бъдат между..
"Ужасното нападение в Магдебург в навечерието на Коледа е възмутително. Подобни престъпления и прояви на насилие са напълно недопустими" - това написа..
Хората от централата на БСП на ул. "Позитано" 20 в София са били евакуирани заради сигнал за бомба в събота преди обяд. Заплахата е получена по имейл,..
Най-важното е да се състави правителство, каза пред БНР председателят на парламента доц. Наталия Киселова. Ако има разговори за правителство, ще има и..