Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Креативността на варненски офталмолози с реален успех в защита срещу вируса

Снимка: Радио Варна

Кризата роди едно изобретение, което ще е полезно и в бъдеще, а това се е случвало неведнъж, когато психиката е под силен натиск. Уникален предпазен шлем за офталмолози е изобретен във варненската Университетска болница за очни болести. Студентката по оптометрия Хатидже Давидова е реализирала с фирмата на съпруга си подходящ за всички видове биомикроскопи плексигласов шлем. „Изобретението улеснява работата, защото не пречи на биомикроскопа, а в същото време осигурява пълна защита“ – обяснява проф. д-р Христина Групчева, изпълнителен директор на здравното заведение, пред БНР- Варна.

„Този щит осигурява пълна защита на двете страни – на лекаря и на пациента, не става въпрос само за Covid-19. Другият  важен момент е, че маските ако са поставени над носа води до изпотяване, а този шлем абсолютно не се изпотява, тъй като е на известно отстояние и става за всички видове биомикроскопи. Може да се почиства след всеки пациент, а това е изключително важно, защото ние стоим на 40 см. от пациента, навлизаме в интимното пространство на човека и няма как на безопасно разстояние да правим преглед. Вече имаме над 45 поръчки.“

Лечебното заведение е готово да помогне на колегите си от цялата страна. Допреди четири седмици офталмолозите във варненската Университетска болница са работили с малки предпазни щитове, които се поставят пред устата на лекаря.

Христина Групчева„Това парче не осигурява никаква защита, докато този щит сега осигурява пълна защита и той може да се използва в условията на всякаква епидемия, примерно когато зачестят респираторните заболявания, дори може да се използва непрекъснато“ – казва проф. д-р Христина Групчева. Лечебното заведение, което тя ръководи продължава да приема спешни и неотложни пациенти.

„Осигурили сме абсолютно всички условия нашите пациенти да са напълно защитени. Мерим на всеки температурата, въвели сме режим, при който да бъдат с един придружител. Имаме единствено изискване пациентът да е с маска и с ръкавици. Ако пациентът има нужда от операция, имаме специален режим с който този пациент се въвежда в операционната зала, извършва се съответната операция и след това се изписва по възможно най-бързия начин“.

Редактор: Гергана Манчева /по интервю на Даниела Стойнова, БНР-Варна/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българското духовенство и миряни се прощават с игумена на Зографския манастир

В митрополитската катедрала "Св. Неделя"  архиереи на БПЦ отслужват заупокойна света Литургия в памет на игумена на Зографския манастир архимандрит Амвросий. След кратко боледуване Негово Високопреподобие схиархим Амвросий напусна този свят на..

публикувано на 28.01.25 в 10:02

Обсъждат възможностите за туризъм в България след влизането в Шенген

Българският съюз по балнеология и СПА туризъм организира кръгла маса на тема "България в Шенген – предизвикателства и възможности за туризма". Събитието се провежда днес в столичния хотел "Хилтън". "Пълноправното членство на България в..

публикувано на 28.01.25 в 08:10

Остава топло и слънчево, в ранните часове на вторник – мъгли

Във вторник , 28 януари, на много места в равнините и котловините ще има мъгла. Около обяд в повечето райони, с изключение на поречието на Дунав и в западната част от Горнотракийската низина, видимостта временно ще се подобри. Минималните..

публикувано на 27.01.25 в 18:10