Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Креативността на варненски офталмолози с реален успех в защита срещу вируса

Снимка: Радио Варна

Кризата роди едно изобретение, което ще е полезно и в бъдеще, а това се е случвало неведнъж, когато психиката е под силен натиск. Уникален предпазен шлем за офталмолози е изобретен във варненската Университетска болница за очни болести. Студентката по оптометрия Хатидже Давидова е реализирала с фирмата на съпруга си подходящ за всички видове биомикроскопи плексигласов шлем. „Изобретението улеснява работата, защото не пречи на биомикроскопа, а в същото време осигурява пълна защита“ – обяснява проф. д-р Христина Групчева, изпълнителен директор на здравното заведение, пред БНР- Варна.

„Този щит осигурява пълна защита на двете страни – на лекаря и на пациента, не става въпрос само за Covid-19. Другият  важен момент е, че маските ако са поставени над носа води до изпотяване, а този шлем абсолютно не се изпотява, тъй като е на известно отстояние и става за всички видове биомикроскопи. Може да се почиства след всеки пациент, а това е изключително важно, защото ние стоим на 40 см. от пациента, навлизаме в интимното пространство на човека и няма как на безопасно разстояние да правим преглед. Вече имаме над 45 поръчки.“

Лечебното заведение е готово да помогне на колегите си от цялата страна. Допреди четири седмици офталмолозите във варненската Университетска болница са работили с малки предпазни щитове, които се поставят пред устата на лекаря.

Христина Групчева„Това парче не осигурява никаква защита, докато този щит сега осигурява пълна защита и той може да се използва в условията на всякаква епидемия, примерно когато зачестят респираторните заболявания, дори може да се използва непрекъснато“ – казва проф. д-р Христина Групчева. Лечебното заведение, което тя ръководи продължава да приема спешни и неотложни пациенти.

„Осигурили сме абсолютно всички условия нашите пациенти да са напълно защитени. Мерим на всеки температурата, въвели сме режим, при който да бъдат с един придружител. Имаме единствено изискване пациентът да е с маска и с ръкавици. Ако пациентът има нужда от операция, имаме специален режим с който този пациент се въвежда в операционната зала, извършва се съответната операция и след това се изписва по възможно най-бързия начин“.

Редактор: Гергана Манчева /по интервю на Даниела Стойнова, БНР-Варна/

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Гръцкият посланик с лекция на тема Greece's culture is far more than the Acropolis

Публична среща-дискусия на тема Greece's culture is far more than the Acropolis ще се проведе на 2 юли 2025 г. Началото е от 10,00 ч. в зала "Иван Гешов" в централната сграда на БАН (ул. "15 ноември" № 1, 1000 София). Специален гост и лектор ще бъде Н...

публикувано на 27.06.25 в 13:40

Нов пътеводител представя маршрутите за поклоннически туризъм в България

По време на първата национална конференция, посветена на поклонническия туризъм в България, с участието на министъра на туризма Мирослав Боршош и Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, представители на духовенството и туристическия сектор беше..

публикувано на 27.06.25 в 10:17

Храна и книги на Фермерски фестивал в София

Летен Фермерски фестивал с акцент не само върху чистата храна, но и върху родителството и книгите, ще се проведе при пилоните на НДК в центъра на София от 27 до 29 юни. "Ще съберем издатели с книги за хубавата храна, за възпитаването на доброто у децата и..

публикувано на 27.06.25 в 07:05