Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите очакват необичаен Великден

Снимка: БТА

Борбата срещу разпространението на коронавируса по света, наложи промени както в ежедневието на хората, така и в ритуалите и начина, по който християнският свят празнува Възкресение Христово.

Най-светлият християнски празник, католиците посрещнаха по домовете си, съпреживявайки по телевизията традиционната служба в базиликата „Свети Петър“ във Ватикана, на която присъстваха единствено духовници, начело с папа Франциск.

Въпреки извънредното положение, което продължава до 13 май, православните храмове в България са отворени както през Страстната седмица, така и навръх Великден. Службите трябва да се провеждат при спазване на строги мерки за сигурност и недопускане на струпването на много хора на едно място.

Анкета на Радио България показа, че макар да са уморени и притеснени за бъдещето след края на пандемията, празникът на Възкресението ще озари душите и домовете на българите, макар не толкова пищен като друг път.

Ще бъде по-различно и в храмовете, където може би ще има по-малко хора, но аз мисля, че не е лошо да отидем да запалим свещичка, да се поклоним пред светите икони и да почетем този прекрасен празник, спазвайки всички необходими мерки за безопасност – смята журналистът Борислав Радославов. Всеки, който прецени, може да се помоли и пред домашната икона, както ни призоваха.“

Според него, на фона на всички свои негативи, епидемията от коронавируса е оказала и положително влияние върху някои хора:


„Виждам една нагласа сред хората да разговарят все повече за Бог, за вярата, за смирението. Иска ми се това да бъде така и занапред, когато тази епидемия си отиде.“

Възможност за промяна, когато кризата с вируса отмине, вижда и предприемачът Михаела Стойкова:

Вярвам, че настоящата ситуация може да ни даде много позитиви като това да се сплотим, да обърнем много по-голямо внимание на истински важните неща в живота, които никой не може да ти отнеме – подкрепа на семейство и приятели и вярата в доброто“.

Що се отнася до самия празник, Михаела, която е протестант, спокойно приема факта, че трябва да го прекара у дома, без да посети службите в църквата. Признава, че участва в тях виртуално, тъй като от началото на извънредното положение, те се провеждат само онлайн.

„Независимо от ситуацията, аз ще посрещам Великден, както винаги съм го правила“ – категорична е Антоанета Йотова. „Ще се съобразя с призивите и няма да ходя на църква, но все пак с трима-четирима души ще си боядисаме яйца, ще вземем козунак“.

Отношението ѝ към вярата и Бога остава непроменено от пандемията, но се надява, че онези, които досега не са вярвали, или са отричали Бога и възможността за спасение на нашите души, ще променят своя мироглед.

Извънредните мерки и неизвестността, съпътстващи тазгодишния Великден, създават известен дискомфорт за някои граждани:

„Аз съм човек, който спазва традициите – споделя преводачът Диана Димитрова.– У нас цялото семейство се събираме на Великденски обяд, ходя на църква и това определено ще ми липсва, но все пак не бих го изживяла като психическа травма, защото това е ситуация, с която просто трябва да се съобразим“.

Три години подред Диана и съпругът ѝ, посрещат Възкресение Христово заедно със своята дъщеря, която живее в Германия, но заради изолацията и невъзможността да пътуват, тази година са принудени да бъдат заедно само онлайн. Каквато ще бъде празничната атмосфера и в хиляди други български домове.

Снимки: БТА, Луиза Лазарова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България - Брой 49

В брой 49 на предаването слушайте: Разговор за художничката Марена Джингова, успяла да си извоюва място в областта на приложните изкуства, въпреки ограниченията социалистическия завод, в който се е трудила – интервю с изкуствоведа..

публикувано на 01.05.25 в 12:00
Възстановка на Априлското въстание на площада в Копривщица

Каквото и да кажем за героите от Априлското въстание не е достатъчно, каза Наталия Киселова

Априлското въстание е пример за това, че свободата не ни е дар и че българските революционери са дали онова, което могат, а именно - живота си. Оставили са го в олтара на Отечеството и мисля, че им дължим уважение, почит, преклонение и да бъдем техни..

публикувано на 01.05.25 в 12:00
Река Арда

България предлага на Гърция 5 годишно споразумение за водите на р. Арда

5 години България да дава води от р. Арда на Гърция за напояване, одобри като предложение към Гърция българското правителство. В проекта за съвместна декларация за използването на водите на р. Арда е записано, че двете страни потвърждават, че..

публикувано на 01.05.25 в 11:08