Да обезсилим вируса с изкуство по време на социалната изолация, с такава задача в момента работят стотици български творци у нас и по света. Пандемията от Covid-19 предизвика творчески отговор и от една от най-авторитетните държавни институции – Министерството на външните работи. От 22 март Държавният културен институт към МВнР стартира своята онлайн инициатива #ОСТАНЕТЕ СИ ВКЪЩИ С ИЗКУСТВО.
Това е начин да бъдат представени пред широката аудитория в социалните мрежи някои от най-ценните произведения, интерпретиращи с художествени похвати темата за дома. Много от тях са дело на именити български майстори от средата на миналия век. Инициативата има опознавателен характер, тъй като дигиталният образ на картините е придружен от кратко описание за тяхната съдба, за чувствата и впечатленията, вълнували автора им по време на работата. Все пак става въпрос и за творби, които са пътували между българските мисии зад граница, други пък са били създавани по време на пътувания на нашите художници от миналия век в Париж, Будапеща, Рим, Лондон, Виена, Братислава.
Любопитен факт е, че Художественият фонд към МВнР в момента притежава над 3 хиляди ценни картини, графики, скулптури и пластики. 2140 произведения на изкуството се съхраняват в 80 български посолства в чужбина и представителни части на МВнР в България..
„Във времето, в което сме изправени пред предизвикателството да отложим значими събития от нашия календар, свързани с изложби, лекции, представяния на книги, ние мобилизирахме усилията си като културна институция, за да не замира работата при нас” – обясни директорът на Държавния културен институт Снежана Йовева - Димитрова.
„Затова започнахме инициативата „Виртуални срещи с изкуството”. Опитваме се да покажем чрез каналите за комуникация богатството на нашия художествен фонд. Стартирахме се с блестящата живописна картина „Копривщица” на Дечко Узунов, последно представихме и живописната работа на Георги Петров по темата, озаглавена „Семейство пред телевизора”. В Художествения фонд на Министерството на външните работи присъстват български класици от ранга на Георги Божилов - Слона, Петко Абаджиев, Никола Танев, Георги Петров, Бенчо Обрешков и др. Представяме и някои съвременни творци, които са допринесли за колекцията на МВнР. Такава е картината на Ивайло Христов, която се намира в българското посолство в Будапеща, с интересното заглавие „В стаята на баба”.
През годините Националният художествен фонд към МВнР се е формирал най-вече чрез активното участие на държавата, като Министерството е подкрепяло и насърчавало българските творци да показват своите произведения по света. „Смятаме, че е важно да поддържаме и популяризираме този фонд, защото тези творби носят историята на дипломатическите ни мисии от различни места по света” – казва Снежана Йовева -Димитрова.
„Ролята на фонда в днешно време е много важна, защото всяка дипломатическа мисия и администрация, носи духа и посланието на тези произведения, те през годините са давали облика на институцията. В настоящата онлайн инициатива на фонда участват и гостуващи произведения, някои притежание на Националната художествена галерия, от СГХГ, има и археологически артефакти, изложени в „Скулптурния парк” на МВнР. Откакто стартирахме инициативата „Останете си вкъщи с изкуство”, много галерии, общински и частни, а и много съвременни артисти, живеещи в чужбина и у нас, се присъединяват към идеята. До момента свои творби са изпратили художници от висок ранг, работещи в чужбина. Сред тях са Янко Тихов и Паола Минкова от Лондон, Леда Ванева от Хелзинки, от Берлин Боряна Перчинска, от Братислава Радостина Доганова, от Италия Николай Делиянев и Елизабета Цветкова, както и Хубен Черкелов от Ню Йорк”.
Снимки: @culturalinstitute.mfa
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..