Инспектирайки строителството на Автомагистрала „Хемус“ в участъка ѝ между Белокопитово и Буховци, министър-председателят Бойко Борисов заяви, че иска извънредното положение да бъде премахнато по-рано, но да остане закон, който да позволява на здравния министър да задължава носенето на маски, или на банките – да разсрочват вноските по кредитите, например. Предстои юристите да проучат възможностите за това.
Премиерът коментира и, че извънредното положение не дава извънредни правомощия на правителството и то не се е възползвало от това: „Всъщност ние сме се възползвали от създаването на КПП, носенето на маски, реално в България движението в градовете не е нито ограничено, нито забранено. В другите държави е забранено да се излиза от градовете, у нас можеш и 50 пъти да излезеш. В другите държави има вечерен час, а в България няма!“.
При положение, че бъде запазено по-ниското ниво на заразата, Борисов е разпоредил от понеделник сутринта „да се обмисли родители с деца да могат да минават от единия до другия край на парка, без да се събират хора, при установен ред“.
Ръководителят на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски също изрази надежда, че може да бъдат отворени парковете за разходка на деца с родители при спазване на съответните изисквания.
"В неделя кметът на София Йорданка Фандъкова обяви, че ще се проведе учение, в което ще се съдаде организация за посещение на парка и дали се спазват забраните. Тази сутрин четох, че в Австралия са забранени плажовете за пореден път, защото се оказва, че мерките се спазват, след което има нарушения и съответно бум на заразените. Ние искрено се надяваме, че нашите съграждани ще спазват физическата дистанция и ще стане възможно да се разхождат в парка", каза ген. Мутафчийски на редовния брифинг на щаба.
На въпроса на деца до каква възраст да бъдат разрешени разходките на зелено, той отговори, че „не става дума за гимназисти“, а за деца, които се разхождат с родителите си. Той беше категоричен, че правилата за посещение в парковете ще се определят от кметовете на всяко населено място.
От неделя, 26 април, Столичната община започва обучение по организацията на пропускането на родители и деца в парковете, като облекчаването на режима ще стане след позволение на Националния оперативен щаб за борба с Covid-19. Дотогава разходките и събирането на хора в парковете на София продължава да е забранено.
По препоръка на щаба, общината подготвя строга организация за отваряне на по-големите зелени пространства за малките деца и родителите им. Необходими са ясни правила за разходка в определени часове, казват от кметството. Хората ще се движат еднопосочно по големите алеи, за да не се получава засичане и струпване. Указания ще има и за площадките за игра и спорт, както и за използването на пейките.
Еуфорията от посрещането на Новата 2025 година вече отшумява и животът продължава в своя обичаен ритъм. В "България днес" ще продължим да спазваме традиции и да създаваме нови,..
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
В "България днес" посрещаме новата 2025 година с певците от Детския хор на БНР и Детската вокална група "Радиодеца". Разказваме за традицията на Васильовден, за наричанията и благопожеланията в първия ден от годината. Уникален обичай имат българите в..