Правителството обяви извънредна епидемична обстановка, считано от 0:00 часа на 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.
В последния ден от извънредното положение в България министърът на здравеопазването се възползва от възможността, която му дават приетите промени в Закона за здравето и внесе предложение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, което Министерският съвет прие. Като основен мотив се изтъква липсата на рязка промяна в развитието на болестта. „Считаме, че прилаганите досега мерки трябва да продължат да се прилагат. На базата на оценката, направена от главния държавен здравен инспектор за развитието на заболяването в България и света, правителството смята, че пандемията от Covid-19 представлява наистина тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве и запазването на здравето и живота на българските граждани“, обясни здравният министър Кирил Ананиев.
От 0:00 часа на 14 май ще бъдат в сила няколко заповеди, свързани с противоепидемичните мерки, правилата за преминаване през контролно-пропускателните пунктове, за карантиниране и изолация на хора при пътуване и при контакт с болни, както и за функционирането на различни дейности, съобщи министърът.
Разрешаване на трансплантациите и свободно придвижване в градските градини и паркове са двете нови мерки, които ще бъдат включени в заповедите, съобщи министър Ананиев.
Остава в сила правилото за социална дистанция, носенето на маски в закрити помещения, на обществени места и в градския транспорт. Запазва се 14-дневната карантина за всеки, който влиза на територията на България от друга държава, независимо дали е българин или чужденец. На работодателите се препоръчва персоналът им да работи дистанционно, доколкото е възможно. Прави се алгоритъм съвместно с Министерството на образованието за отварянето на детските градини с групи от максимум 10-12 деца, съобщи още министърът. Възможно е увеличаване или намаляване на ограниченията в зависимост от епидемичната обстановка, посочи Кирил Ананиев.
Чуйте брифинга на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев ТУК.
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
От днес до 9 ноември Военният клуб в София е домакин на форума Sofia Information Integrity Forum 2024. Събитието ще събере водещи световни експерти от различни области, за да обсъдят последните технологични постижения и стратегии в борбата с..
Трийсет и третата българска полярна експедиция се отправя към Антарктида, за да продължи научните си проучвания в сътрудничество с учени от различни..
На 8 ноември в „България днес“ слушайте п роф. Христо Пимпирев за 33-ата българска полярна експедиция, актуална информация от..
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният..