Отбори от 28 страни участваха в конкурса на технологичния гигант „Майкрософт” за иновации в образованието „The next AI Guardians”. Един от шестте отбора, достигнали до финала в средата на месец юни, е на студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски”. Проектът на Кристиян Вачев и Калоян Мънев е с дървовидна структура и носи името „Leaf” /“Листо“/.
Предстои пускането на работеща версия на проекта на младите учени под формата на уебсайт. За да впечатлиш журито в този конкурс е много по-важна уникалната идея, отколкото гениалното изпълнение, казва още Кристиян. А идеята на българския отбор е съществена, с оглед на актуалната обстановка в образователната система в почти целия свят – преминаването й към онлайн пространството. Тъй като не е ефективно преподаването с едно темпо за всички ученици, българските студенти се опитват да подобрят начина на добиване на знания, прилагането им на практика и сътрудничеството.
За участието в международния конкурс на Кристиян и Калоян им е бил нужен ментор. Те се обръщат към Георги Къдрев – съосновател и управител на глобален иноватор в сферата на разпознаване на изображения на база изкуствен интелект, както и към доц. Преслав Наков от Катарския институт по компютърни изследвания и преподавател в Софийския университет. И двамата откликват незабавно на молбата им.
Кристиян и Калоян не се стремят към победата на всяка цена, а определят като много по-ценни придобият опит и осъществените контакти по време на работата върху проекта. Той им коства немалко усилия и свободното време, каквото обаче заради социалната изолация по повод Covid-19, са имали в изобилие и считат, че е добре оползотворено. Разлика има единствено в мнението им за това дали трябва да се изучава по-задълбочено програмирането в училище. Докато за Калоян това трябва по-скоро да е въпрос на избор, Кристиян смята, че във всеки случай е полезно, тъй като развива абстрактен начин на мислене, нужен във всяка сфера на живота.
Амбициите на Кристиян Вачев отвъд състезанието продължават в сферата на образованието, но с едно нетипично намерение:
„Искам първо да премина през възможно най-много трудности в професионален план. В противен случай не се бих чувствал добре да обучавам някого. Не целите са най-важното, смисълът е в пътя до тях. За мен това да не знаеш какво точно ще се случи, е най-вълнуващото.”
Снимки: Microsoft, Facebook /Калоян Мънев
Предизвикателствата пред Европа и България обсъди новият български премиер Росен Желязков с българските евродепутати от всички политически групи в Страсбург. Премиерът се срещна днес с представителите на България в Европейския парламент преди началото на..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и политиката за сигурност на Европейския съюз Кая Калас. Той подчерта ангажимента на страната ни към..
Мнозинството от австрийските компании, инвестирали в България, очакват икономическият климат в страната да остане стабилен (54%) или да се подобри (13%) през следващите 12 месеца. Това показа традиционната "Анкета сред австрийските инвеститори в..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
В Националния исторически музей днес се открива изложбата "Древни находки нови открития. Археологически сезон 2024". През 2024 г. музеят проведе..