Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избрано от колекцията на Радио България...

Средствата за копието на кораба „Радецки” са събрани от деца

Снимка: Радио Видин

Като храм на подвига на поета-революционер Христо Ботев и неговите четници, в дунавските води край Козлодуй величествено се откроява музеят-копие на кораба „Радецки”.

Австрийският параход „Радецки” е построен в Будапеща, през 1851 година. На 29 май 1876 г. четата на Христо Ботев завладява парахода и го принуждава да спре на българския бряг, откъдето се насочва към Врачанския Балкан, за да се бие за свободата на България. Оригиналът на плавателния съд е унищожен през 1924 г. от австрийското параходно дружество. 42 години по-късно е построено точно копие на легендарния параход със средства, събрани от 1 200 000 български деца.

В навечерието на 2 юни − Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България, Радио България припомня историята на Музея „Параход Радецки”. Какви ценни реликви могат да се видят в залите му и защо неизменно привлича към себе си деца и възрастни, тръгнали по следите на българската история − прочетете в публикацията „С кораба „Радецки” към свободна България”.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56