На 84 години, в дома си в Ню Йорк почина роденият в България и постигнал световна популярност с концептуалните си творби Христо Явашев − Кристо. През 1957 г. напуска страната ни, а по-късно, заедно със съпругата си Жан-Клод, също художник, създават оригинални пространствено-художествени инсталации. Сред най-известните им творби са опакованият Райхстаг в Берлин, „Чадърите“ в Япония и Калифорния, „Вратите“ в Сентръл парк в Ню Йорк, опаковането на най-стария мост в Париж. Сред последните творения на авангардния Кристо са „Плаващите кейове“ в Италия (2016 г.) и „Мастаба“ (2018 г.) в Хайд парк, Лондон.
„Благодаря ти, Кристо, да ходиш по водата не е само впечатляваща библейска картина, но и изкупление на позора от много наслоени предразсъдъци“ – това написа известният италиански журналист от „Кориере дела сера“ Антонио Ферари след откриване на инсталацията „Плаващите кейове“. По думите му тази творба „показа куража и гениалността на една страна (България), която малко познаваме, при това предимно като нарицателно понятие“.
Новината за кончината на Христо Явашев − Кристо беше съобщена от близките чрез официалната му страница във Фейсбук. В нея се казва още: „Кристо и Жан-Клод винаги са подчертавали, че искат артистичната им работа да бъде продължена и след смъртта им. Затова L'Arc de Triomphe, Wrapped съгласно волята на Кристо ще бъде реализиран между 18 септември и 3 октомври 2021 година“. Освен това през 2020 година, от 1 юли до 19 октомври, в Центъра „Помпиду“ ще се проведе мащабна изложба за живота и работата на Кристо и Жан-Клод в Париж.
Художникът-пластик Кристо, който почина вчера, притежаваше „лудостта на величието и гения на великолепието“, а творбите му „преобразяваха сградите и пейзажите по света в поетични събития“, заяви френският президент Еманюел Макрон, предаде АФП, цитирана от БТА.
Поклон пред паметта му!
Редактор: Гергана Манчева
Снимки: ЕПА/БГНЕСИталианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..
На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..
Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо..
Националното живописно триенале с тема “Мостове” събира 84 съвременни творци, които ще покажат 106 творби в Художествената галерия “Христо Цокев” в..