Най-голямото богатство на средногорското градче Стрелча се крие в лековитата му вода. В планинската земя, щедро надарена с минерални извори, траките първи оставили следи. Тяхното светилище − хероон „Жаба могила” може да се види и до днес, наред с много други забележителности. Интересни също са живописните скали с причудливи форми, средновековната крепост „Стрелчанско кале”, Историческият музей в града.
Освен банята в центъра на Стрелча, в околностите ѝ се намира прочутият с лечебните си свойства извор „Банчето”. Легендата разказва, че някога болна биволица едва влачела недъгавите си нозе, докато не влязла във водата да се разхлади. Тогава, за изненада на стопанина си, излязла напълно здрава. Защо топлите извори край Стрелча лекуват опорно-двигателния апарат, нервната система, сърдечносъдови заболявания, проблеми на дихателните пътища и други неразположения, прочетете в публикацията “Стрелча – курорт с лековити води, героична история и ухание на рози” от колекцията на Радио България.
Редактор: Диана Цанкова
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..