Културните дейци имат огромно значение за националната идентичност и духовността и държавата трябва да покаже, че държи на тях в условията на криза, е заявил президентът Румен Радев по време на среща с представители на независимите творци в България.
Повод за разговора е Петиция, инициирана от поетесата Даниела Кузманова и музикантът Венцислав Мицов и подкрепена с имената и авторитета на повече от 2000 творци. В документа, изпратен до 7 държавни институции, са представени конкретни искания за подпомагане оцеляването на независимия културен сектор след края на пандемията. „Необходимо е да се създаде реален регистър на потърпевшите в сектора. Според различни противоречиви мнения, независимите творци са между 2 000 и 80 000“, коментира Мицов пред Радио България. Творците настояват да знаят, колко от средствата, които България ще получи от ЕС за справяне с последствията от пандемията, ще отидат за култура. Сред исканията в петицията е и отлагане с няколко месеца погасяването на различни заеми, теглени от независимия културен сектор.
Венцислав Мицов определи разговора по инициатива на държавния глава като конструктивен, но посочи, че президентът няма възможностите на изпълнителната власт за директна подкрепа - ролята му е да предлага експертни решения.
Творците в България са сред първите, пострадали след въвеждането на противоепидемичните мерки срещу Covid-19 в страната. Засегнати са както работещите на щат в културните институти, така и представителите на независимия културен сектор.
Съставил: Йоан Колев
Редактор: Иво Иванов
Тази вечер от 18.00 ч. в "Квадрат 500" в София се открива изложба, представяща колекцията на Националната галерия, която съдържа двадесет и един графични листа от Пикасо (1881–1973). Работите са тематично свързани с негови и на други автори..
Книги на български автори бяха включени в литературни класации в Словения за 2024 година. Това съобщават от посолството ни в Любляна на своя сайт. Неотдавна издаденият превод на романа "Случаят Джем" на Вера Мутафчиева попадна в списъка на..
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Връзката между България, "Мустаците на Дали" и Пикасо е тема, която би могла да остане широко дискутирана в следващите няколко години, а може би и..