Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конкурс за рисунка на диви божури събира участници от цялата страна

4
Снимка: facebook.com/detskotvorcheskoatelie/

Теснолистният божур − Paeonia tenuifolia, е красиво многогодишно растение с огненочервени цветове. Цъфти активно през април и май, като достига височина до 40 см. Дивият божур вирее по сухи места, на каменист варовит терен. В България можете да го видите в Добруджа, по Черноморието, в района на Странджа планина. Най-близката до София местност с диви теснолистни божури се намира северозападно от столицата ни. Там - между селищата Волуяк и Божурище − е защитената местност „Теснолистен божур“, която обхваща територия от 13,52 хектара. 

„Поставянето на дивия божур под защита беше един от успехите на неправителствения сектор и общината, която видя огромното значение на това да опази символа на Божурище“, каза пред Радио България Спас Узунов, експерт „Природозащита“ към фондация Биоразнообразие.

Пейзажите с цъфнали диви божури привличат интереса не само на природолюбителите, но и на туристите. И за да могат красивите цветове да радват очите в бъдеще, природозащитни организации са насочили усилията си към подрастващите. С различни инициативи те запознават децата с красивите диви цветя и нуждата от тяхното опазване.



За втора поредна година се провежда национален конкурс за детска рисунка „Дивите божури 2020“. Организаторите от творческото ателие към читалище „Христо Ботев 1934“ в Божурище получиха над 530 илюстрации от повече от 50 населени места на България. Младите творци изпращаха картините си онлайн, а независимо жури ще определи победители в три категории. Резултатите ще бъдат обявени на 5 юни − Световният ден на околната среда.



И тъй като тази година той ще премине под знака на биоразнообразието с призив за борба с ускоряващата се загуба на видове, теснолистните божури ще бъдат обект на онлайн дебат: „Ще успеем ли да защитим дивите божури край Божурище?! “.

Експертна оценка на популацията на дивите божури и начините за опазване на находищата ще дадатексперти от Асоциацията на парковете в България, Природен парк „Витоша“, както и активисти от Божурище − града, носещ името на красивото алено цвете.

Редактор: Елена Каркаланова

Снимки: facebook.com/detskotvorcheskoatelie, bbf.biodiversity.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В сряда – мъгливо и облачно, на места ще превали

В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..

публикувано на 28.01.25 в 18:10
Александър Калчев

"Български морски флот" прави собствено разследване за случая с кораба "Вежен"

Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..

публикувано на 28.01.25 в 14:42

Бургас е с амбиция да бъде Европейска столица на културата през 2032 година

Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..

публикувано на 28.01.25 в 14:01