Той не е професионален фотограф. Разтоварва се физически и психически като обикаля познати и малко известни кътчета на страната ни и запечатва видяното в снимки. В началото увлечен по пейзажната фотография, постепенно пренасочва интереса си към фолклорната тематика. Днес е известен като фотографът, който улавя магията на българските традиции и обичаи.
Снимките на Асен Великов представят България в по-различна светлина. Помагат ни да преоткрием богатствата на земята ни, а у чужденците провокират желанието да я опознаят.
Как се ражда образът на различната България в един унифициращ се свят?
„Най-голяма слабост ми е портретът. И то неаранжираният, неочакваният, скритият кадър. Но обичам да снимам и традициите – като розобера, Йордановден, възстановки на ритуали. Това е изкушаващо за мен и правя всичко възможно, за да го снимам“, споделя фотографът преди време в интервю за Радио България, и призовава: Да събудим заспалото в нас родолюбие.
След снимки на пролетния празник Лазаровден в Бистрица започва дългогодишната професионална връзка на Асен Великов с фолклора. Следват още много събори, концерти, надпявания… И много красиви портрети на български жени, деца и семейства в традиционни облекла, с лица, изразяващи българската душевност.
Като осъществена мечта фотографът определя срещата си с бесарабските българи на съборите им в Молдова и Украйна. В резултат преди две години се роди изложбата „Бесарабия – извор на красота и родолюбие“. „Бесарабските българи познават България от предания и живеят с носталгия по своята прародина, каза пред Радио България Асен Великов, а снимките от това негово приключение можете да видите ТУК.
Редактор: Елена Каркаланова
Още снимки във фоторазказа на БНР:
Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..