България се приближава стъпка напред към идеята да се превърне в европейски център за обучението на специалисти в областта на бедствията, авариите и катастрофите. Парламентът подкрепи изграждането на такъв център, както и училище за парамедици, с промени на първо четене в Закона за Българския червен кръст. С тях се дава възможност върху имоти публична или частна държавна собственост да се учредява безвъзмездно право на строеж в полза на БЧК.
Идеята за подобно образователно средище в страната е от преди няколко години. Лансира я президентът на Световната федерация на Червения кръст и Червения полумесец Франческо Рока, който тогава гостува на БЧК по случай 140-та годишнина на организацията.
Амбициозната задача е в България да се създаде модерен европейски център за подготовка на специалисти по бедствия, аварии и катастрофи, както и у нас да се изгради модерно училище за обучение на парамедици за нуждите не само на България, но и на цяла Европа.
Според проекта, центърът ще е с капацитет за 1200 души, като заедно с него ще бъде изграден и регионален склад за бедствена готовност. Предвижда се намерението да се реализира в партньорство между правителството на България и Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец.
Това е важна стъпка в утвърждаването на авторитета на Българския червен кръст, а и не само, изобщо на цялата ни държава, изтъкна от парламентарната трибуна депутатът от ГЕРБ Александър Ненков, който е и сред вносителите на законопроекта:
„Представете си какво чувство на гордост е, да знаем и ако светът знае, че в България ще се обучават кадри от целия свят, от цяла Европа и, че те ще получават диплома, която ще бъде предоставена от българската държава".
За да стане факт проектът, има два важни фактора, според Ненков. „Първият е финансирането, а по думите на председателя на БЧК акад. Христо Григоров, това финансиране вече е осигурено. За целта е необходимо и да се предостави на БЧК земя, която да бъде използвана за създаването на този център“, посочи депутатът.
Народните представители от опозиционната БСП също подкрепиха закона, а депутатът Георги Михайлов предупреди, че между двете четения социалистите ще следят казуса по предоставянето на терен за новия логистичен център:
"Ние ще настояваме да бъдат внимателно прецизирани юридическите текстове по отношение на възможността за ползването на собственостите, т.е. земите, върху които се определя действието на този проектозакон на Червения кръст“.
Отношенията между България и Турция, които са приятелски, партньорски и които с десетилетия изграждаме устойчиво, са гаранция за опазването на националните, но и на външните европейски граници по начин, който е пример за Европа. Това заяви..
Един от най-големите товарни кораби в света за първи път акостира в „Пристанище Варна“ и достави 58 000 т. рапица, предаде БГНЕС. Товарът е от Канадаи и ще се рафинира в страната. Доставката се прави заради липсата на суровина и ограниченията за..
Доставката на изтребителите F-16 е само началото на политическия ангажимент към логистиката, поддръжката и изграждането на реални отбранителни способности на Българските военновъздушни сили. Това заяви държавният глава Румен Радев на среща със..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В "България днес" на 11 април слушайте: 01:45 - Актуална информация от България и света 10:14 - Прогноза за времето у нас и по света 16:07 -..