„Насаме с любовта“ е песента, с която българската поп легенда Маргарита Хранова спечели Наградата на слушателите в 51-то издание на конкурса на Българското национално радио за нова българска поп и рок музика „Пролет 2020“.
Обичана от няколко поколения българи, Маргарита Хранова е с разпознаваемо присъствие на българската поп сцена повече от 45 години. Талантът ѝ е забелязан още като ученичка, когато е избрана да пее във вокалната група към популярния младежки ансамбъл „Маяковски“. Това ѝ дава „устремът“ да продължи естествения ход на живота си, изцяло отдаден на музиката.
За начало на самостоятелната кариера на Маргарита Хранова се смята участието ѝ на Международния поп фестивал „Златният Орфей” (провеждан в периода 1965-1999 г.). Там, през 1982 г., тя печели второ място с песента „Устрем” на композитора Найден Андреев. Същата песен ѝ донася първа награда за изпълнение на фестивала в Сопот, Полша. Следват записи, албуми, многобройни участия на фестивали и концерти у нас и в чужбина...
„Да те оцени публиката, за мен е най-голямата награда“ – възкликна певицата пред Даниела Големинова, в интервю за БНР, след като узна, че слушателите са избрали песента ѝ „Насаме с любовта“ за свой фаворит от „Пролет 2020“.
„Ние правим всичко за хората и когато огромна аудитория, каквато е тази на пролетния радио конкурс, те признае, няма нищо по-ценно от това. Аз винаги се стремя да подхождам към работата си професионално. След като един композитор ми е гласувал доверието да изпея негова песен, аз винаги държа да го направя по възможно най-добрия начин. Никога през живота си не съм постигала нещо на всяка цена. Никога не съм се стремила и към наградите. Правя всичко откровено. И, може би, затова хората харесват музиката ми“.
Песента „Насаме с любовта“, спечелила вота на слушателите в конкурса „Пролет 2020“, можете да чуете ТУК.
Текстът е на Явор Кирин, музиката и аранжиментът са на Милен Македонски – и двамата са работили и продължават да творят за най-големите имена от българската поп сцена.
Как една песен става хит и търси ли се целенасочено това от Маргарита Хранова?
„Да, желателно е да има хитов елемент в песента – не само в музиката, но и в нейния текст. Не бива обаче песента да е елементарна. Трябва да е и музикантска, т.е. да има хубава хармония, да е мелодична. Разбира се, че се стремим да има нещо такова, но не винаги се получава. Мисля, че „Насаме с любовта“ е мелодична и запеваема. Дано да е стигнала до сърцата на слушателите“.
Маргарита Хранова признава и за трудните моменти, които тя и колегите ѝ са изпитали по време на извънредното положение заради Covid-19.
„Нашата работа е свързана с хората. Няма как да правим концерти без тях. А и оттук нататък, поне година-две, ще бъде трудно за нашите изяви. Хората със свободни професии сме много ощетени. Отнета ни е духовната изява. Не си е работа да се правят онлайн концерти – няма го контактът с публиката, липсва удовлетворението от размяната на енергии. Финансовата страна също е проблем. Това не е маловажен въпрос, тъй като и ние храним семейства и трябва да живеем някак“.
И все пак, Маргарита Хранова продължава да записва песни и дори планира нов албум.
„Напоследък работя с младия композитор Иван Кръстев от Варна. С него вече имам няколко успешни песни. Едната от тях е „Последен танц“, победител на Фестивала за поп и рок музика „София 2019“. Още песни ще запишем заедно с него и ще ги пуснем в албум. Но всичко това е в перспектива. Дано нещата се оправят и по-скоро да влезем отново в залите, където да общуваме със своята публика“.
Снимки: БГНЕС, Facebook / Маргарита Хранова
Kottarashky е един от най-интересните автори на музика, които се появиха на българската сцена в първото десетилетие от новия век. Зад този псевдоним стои Никола Груев, който неуморно експериментира със смесването на жанрове. Познаваме го предимно с..
“Борис Христов – Посланик на българската песен” – така е озаглавен концертът на оперният певец Пламен Бейков и на пианистката Божена Петрова, който ще се състои тази вечер в Първо студио на БНР. “ Програмата е опит за реконструкция на творческите..
Малко познати произведения в изпълнение на изключителни музиканти очаква столичната публика на 6 ноември в зала "България". Ще прозвучат Вариации върху тема на Франк Бридж, оп. 10 – ранна творба на Бенджамин Бритън , посветена на неговия учител по..
На 9 ноември една от залите на Фолклорния ансамбъл "Тракия" в гр. Пловдив ще събере млади таланти за традиционния майсторски клас "С песните на Кичка..