На 1 юли е онлайн премиерата на новия албум JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest. „Джазаница“ се нарича и групата, създадена от Борислав Петров (барабанист и композитор), и дебютният ѝ албум, който излезе през 2016 година.
„Няколко години след излизането на първия албум се появи възможност да изнесем концерт в ARCUB − Букурещ, един от най-известните центрове за изкуство и култура. Поканата дойде от саксофониста Кристиян Солеану − организатор на поредица концерти, в които участваха известни джаз музиканти от САЩ и някои румънски и балкански колеги. Не бях сигурен какво ще се получи, защото бяхме четирима − аз, Льолев, Крумов и контрабасистът Борис Таслев, а в оригиналния вариант сме секстет. Самият концерт беше много добре огласен предварително в медиите, имаше билбордове из цял Букурещ, публиката ни аплодираше много и може би затова се получи толкова добър концерт. За щастие, тонрежисьорът беше направил много добър запис, след като го чухме с момчетата, решихме да го издадем. Беше се получило нещо ново и различно, сякаш по-пълно изразявахме себе си и идеите си за връзка между фолклор и джаз.
Издаваме албума чрез онлайн платформа, която е за независими артисти и предлага много варианти – от streaming, download до разпространение на компактдискове.“
Джаз музикант по образование, Борислав „открива“ българския фолклор сравнително късно – малко преди следването си в Холандия в края на 90-те години. Споделя, че колкото по-дълбоко навлиза в знанието за традиционната ни музикална култура, толкова по-смирено гледа на постиженията си и тези на своите приятели. Изследването на народната ни музика и съчетаването ѝ с изразните средства на джаза го води към още няколко проекта, върху които работи. Заел се е и с научно изследване:
„Започнах докторантура в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“, изследвам барабанните стилове в балканската музика с акцент върху българската. Връщайки се в историята на изпълнителското изкуство и в народната музика, и в джаза, установявам колко много е направено във всички области – авторски обработки на песни, фюжън и джаз проекти. Мога да кажа, че това, което нашето поколение прави, е само продължение на традицията и задачата ни е да я развиваме и обогатяваме с музикалния език на XXI век. Заниманията ми с български фолклор вече не са само заради създаването на оригинална музика. За мен това се превърна в мисия. Надявам се и скоро да събера момчетата, за да запишем следващия ми авторски албум. Пиесите са готови, дано успеем до края на годината.“
Турнето "30 години Б.Т.Р. ", с което една от най-значимите рок групи на България празнува своя юбилей, ще завърши не с един, а с два концерта в Зала 1 на НДК. Поради големия интерес към първия – на 20 ноември, и разпродаването на билетите месец..
Групата Канела е позната отпреди години, но през 2022 г. формацията е обновена като състав и записва първата си песен "Фея". Последваха "Винаги", "Цветя" и "Пръстен", която присъстваше повече от месец в класацията БНР ТОП 20. В момента група..
Необикновено пътешествие между музикални жанрове и географски локации ни очаква тази вечер, 14 ноември . В Зала 11 на НДК (Кино Люмиер)в София от 19 ч. мекият тон на българския народен инструмент кавал ще срещне класическия звук на Камерен..
Концерт и изложба по повод 125 години от рождението на композитора Панчо Владигеров ще се състоят в Малката зала на Румънския Атенеум в Букурещ на 27..
Акустичен поп с корени в българския фолклор – това е музиката, с която сме свикнали да свързваме дуета Димитър и Христо. Те са Димитър Атанасов и Христо..