Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българско изобретение: Робот за дезинфекция срещу Covid-19

Снимка: БАН

Подобно на своите колеги по света, и българските учени търсят различни решения, както за преодоляване на пандемията от Covid-19, така и за облекчаване на живота с нея. Едно скорошно наше изобретение има възможност да подпомогне съществено всекидневието на медиците на първа линия, осигурявайки им здравословна и чиста работна среда.

Когато избухва епидемията, учените от Института по роботика към БАН си поставят въпроса, как чрез научното знание да се окажат полезни. И им хрумва идеята да превърнат самозадвижваща се прахосмукачка в робот за дезинфекция чрез UV лъчи. Изобретението може да се използва за автоматично обеззаразяване на болнични помещения, включително и на отделения с коронавирус, а също на детски градини, училища, домове.


Ние надграждахме върху една прахосмукачка робот, тъй като трябваше да реагираме бързо в тази ситуация, разказва асистент Мартин Ралчев от Института по роботика при БАН:

"Така с познати технологични средства осъществихме нещо ново и полезно. Разглобихме прахосмукачката робот, променихме логиката и скоростта на задвижването й и добавихме сензор за сканиране и ултравиолетово лъчение. Разбира се, пред робота има някои ограничения, например не може да слиза по стълби. Но той успешно обеззаразява помещенията в ковид отделенията и може да минава под леглата на болните и по коридорите на болниците без никакъв проблем”.

Съоръжението съдържа елементи на изкуствен интелект, а чрез ключовия си компонент – излъчвател на твърдо ултравиолетово лъчение, успешно неутрализира многорезистентни и супербактерии, гъбички, спори и вируси. UV лъчите се насочват единствено към подовете на помещението, тъй като 80% от заразата с коронавирус се локализира в тях.

“Роботът обеззаразява, без да използва течни химикали и дезинфектанти, които са доста скъпи на пазара, обяснява Мартин Ралчев. Освен това не замърсява околната среда и щади хората с астма, с алергии, включително домашните любимци. Не се налага да се използват предпазни очила и да се напускат помещенията в процеса на UV обработката, тъй като се облъчват само повърхностите”.

Изобретението няма да замени напълно доброволците в болниците, които дезинфектират коридорите и другите помещения чрез пръскачки, но ще облекчи работата им. В момента роботът може да се движи четири часа без прекъсване и да обработва до 400 кв. м. площ. Предстои усъвършенстването му с нови функции – например, да пренася лекарства в инфекциозните отделения, за да няма пряк контакт между медицинския персонал и заразения пациент.
   

Роботът вече е регистриран в Патентното ведомство и в момента се търси кой да го произведе.

"Надяваме се да намерим производител с подходящ цех или завод, тъй като БАН не е в състояние да възпроизведе този робот. Ние можем само да покажем метода, по който сме изградили този прототип. Оттук нататък някой производител трябва да предяви желание, а ние ще му предоставим документацията напълно безвъзмездно. Готови сме да помогнем и в производствена среда, да отидем на място, стига да има желание роботът да се направи в продуктова серия", казва още Мартин Ралчев.

Учените възнамеряват да подарят прототипа на своя робот за дезинфекция на някоя болница. Ако се намери производител, изобретението има шансовете да навлезе в широка употреба, тъй като цената му е едва около 400 лв.

Роботът е разработка на четиричленен екип от Института по роботика заедно с Центъра за компетентност QUASAR – доц. Август Иванов, акад. Чавдар Руменин, проф. Сия Лозанова и ас. Мартин Ралчев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Неделно изкачване до хижа "Алеко" ни връща в спомените за първото организирано изкачване на върха

Изложба, планински четения от книги за България, поезия и музиката са само част от програмата на Столичната библиотека по повод 129 години от първото организирано изкачване на най-високата точка в планината Витоша. Поканата е към всички..

публикувано на 24.08.24 в 08:10

Зообиблиотека събира в София читатели - любители на животните

Първата зообиблиотека в България се организира днес, 24 август, от 10:00 ч. от Столичната библиотека в партньорство със Зоологическа градина – София. До езерото в столичния зоопарк любителите на животните и книгите ще могат да разгледат изложбата..

публикувано на 24.08.24 в 06:30

Горещините продължават и в събота

В събота ще преобладава слънчево време. Следобед над планинските райони ще се развива купеста облачност, но няма да вали. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 32° и 37°, за..

публикувано на 23.08.24 в 19:05