За оставка на правителството и на главния прокурор се обявиха за 11 пореден ден недоволни от управлението на страната граждани. Въпреки дъжда, броят на протестиращите достигна няколко хиляди към 20:00 часа, а след това мнозина си тръгнаха, съобщават репортерите на БНР Поли Начева и Мария Костова.
На много места в страната също имаше протести. Обобщение на днешния ден на антиправителствени протести, вижте ТУК.
В подкрепа на антиправителствените искания в София се обявиха десетки българи в Нюрнберг и в Мюнхен. Те се организират в социалните мрежи и изразяват желанието си за промяна пред българските дипломатически представителства.
"Искаме това да бъде нашият малък знак, че хората по улиците и по площадите в България не са сами. Българите зад граница държим да има избирателен район, в който ние да избираме наши депутати, както и обещаваното от всички политически партии електронно гласуване. Искаме България да ни даде този шанс един ден да се върнем, за да променяме нещата към по-добро" – каза в интервю за БНР Мирослав Тодоров, който живее в Мюнхен.
В Нюрнберг българи също протестираха с искания за закон и правов ред, които важат за всекиго, за изкореняване на порочните практики и модели в управлението на институциите, за граждански диалог за реални решения между българите зад граница и държавните органи, както и за честни избори при нова система, осигуряваща гласуване по електронен и пощенски път. „С вас сме! За незабавна оставка. Нови парламентарни избори. За да се върнем в България“ – е мотото на протеста, каза пред Радио България Габриела Бенчева, организатор на недоволството в Нюрнберг.
По-рано днес, проф. Велислав Минеков, един от организаторите на антиправителствения протест в София, заяви за БНР, че гражданите са тези, които трябва да променят системата. По думите му този парламент е напълно ненужен, а вотът на недоверие, внесен от БСП - безсмислен. Затова трябва да има нов парламент, нови избори, но честни. Според проф. Минеков е нужно и дистанционно гласуване, гласуване по пощата или машинно гласуване. Управляващите се страхуват от това, защото само тогава вотът не може да бъде контролиран, категоричен е Минеков.
Изборите не трябва да се провеждат по-рано от пролетта на следващата година, защото идните месеци ще са с висока икономическа и социална цена за цялото общество. Такива са аргументите на управляващото мнозинство, които депутът от ГЕРБ Тома Биков изтъкна пред БНР. По думите му, без парламент не може да се гласува нито една икономическа или социална мярка в настоящата криза заради коронавируса. Според Биков, служебното правителство ще е "вземане на властта по нелегитимен път", а "президентът е част от опита да се предизвика политическа криза". Освен това в момент, когато парите от еврофондовете за възстановяване трябва да влязат в българската икономика, служебният кабинет ще трябва да се ориентира в ситуацията, отбеляза Биков.
България излезе от дълга политическа дрямка – 81 дни след шестия поред предсрочен парламентарен вот Народното събрание избра 105-ото правителство на страната. 125 депутати подкрепиха коалиционния кабинет, скрепен със споразумение между три от..
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на политическия си кабинет. Иванов беше освободен от поста главен секретар на МВР през 2021 г. от..
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на..
Възпоменателна церемония за жертвите на насилственото преименуване на българските турци по време на т.нар. Възродителен процес ще се състои днес в..
През нощта над по-голямата част от страната ще бъде ясно. На места в котловините и равнините - мъгливо, в отделни райони от мъглата ще се отлагат снежинки...