От години България „държи“ последните места по качество на живота в Европейския съюз. И ако имаше време, в което оставяхме след нас Румъния, сега вече сме последните в Европа. По данни на Евростат, 54% от българите не са доволни от качеството си на живот. За сравнение, този показател за ЕС като цяло възлиза на едва 16,4%.
В повечето статистики България изостава дори от страни от бившия социалистически лагер, които преди години е изпреварвала. Според „Индекса на настигането 2019“, който сравнява до каква степен страните от Източния блок се доближават до първите страни членки на ЕС, България пак е на опашката. За сравнение - Естония, Чехия и Словения се нареждат на 13, 14 и 15 място, докато България заема 29 място в общата класация.
Според същия Индекс на настигането, страната ни се представя „най-добре“ в категориите "Икономика" и"Управление", заемайки 28 позиция.
По отношение на благосъстоянието си, 70% от сънародниците ни се чувстват неудовлетворени. Данните на Евростат сочат, че средният годишен еквивалентен доход в България достига 3 590 евро, спрямо 16 843 евро – в ЕС. Добрата новина тук е, че вече сме в “чакалнята” на еврозоната, което според анализаторите предполага засилване на стабилността и гарантира по-стриктен европейски надзор. Съществуват обаче и притеснения, че преминаването към еврото ще направи българите още по-бедни.
Стабилност и стриктно спазване на закона искат и протестиращите, които вече 28 ден, се движат между “Триъгълника на властта” и емблематичния “Орлов мост” в София, превърнал се някога в символ на демокрацията. Към тях се присъединяват и българи от много други населени места в страната, както и все повече наши сънародници, напуснали България, именно заради липсата на перспектива.
Поглеждайки отново статистиката, страната ни е в дъното на класацията и с открояващо се неравенство, порочна система на здравеопазване, изразена корупция и ниска медийна свобода. А това все повече отблъсква българите, които заради липса на политическа алтернатива, отказваха да отидат до изборните урни и да гласуват.
Според актуално проучване на агенцията за маркетингови и социални изследвания "Алфа рисърч", над 60% от българите подкрепят протестите, което за страната ни означава и значителен напредък по отношение на изразяването на единна гражданска позиция. За предсрочни избори се обявяват 37 % от подкрепящите протестите. А над 66 % от българите се солидаризират с "гражданите, които излизат да протестират спонтанно", отчитат социолозите.
По отношение на предстоящите парламентарни избори, анализаторите прогнозират преразпределение на гласовете, както и, че на политическата сцена ще се закрепят около 6-7 партии с управляващата ГЕРБ начело.
Въпрос на време е да разберем как политическата конфигурация ще реши и най-наболелите въпроси на българското общество, един от които е и качеството на живот в страната ни.
Снимки: БТА, Евростат
Поредният пети опит на депутатите да си изберат председател не доведе до резултат. На гласуване бяха подложени четири кандидатури - на Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ и Силви Кирилов от ИТН...
България се представя със собствен щанд на есенното международно туристическо изложение в Букурещ, което се провежда от 21 до 24 ноември. Посетителите на щанда ни се снимат за спомен на фона на фото пана с красиви кадри от различни краища на България,..
"Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще", заяви президентът Румен Радев на откриването на бизнес форум в Сингапур, в който участват представители на български и сингапурски компании. Държавният глава..
От следващата учебна година профилираната гимназия с интензивно изучаване на румънски език "Михай Еминеску" може да бъде преместена в сграда в центъра на..
В Деня на християнското семейство, в брой 27 на предаването, слушайте: Какви неразказани френско-български истории разказва българското..
Френско-българска търговска и индустриална камара днес организира посрещане на новото божоле в София. По стара френска традиция всяка година в третия..