С добре познатите, но и с неочакваните приложения на солта в кухнята ще се запознаят посетителите на Панаира на солта. Своеобразният летен фестивал ще се състои на 7 и 8 август в морската градина на град Бургас.
Организаторите обещават много музика, добро настроени, вкусна храна и напитки. Идеята е да се популяризират различните лица на жизненоважния продукт.
Той се извлича от близкото Атанасовско езеро, превърнато в началото на ХХ век в промишлена зона за солодобив.
Посетителите на панаира ще научат любопитни подробности за всички видове сол от езерото и ще могат да се сдобият с нестандартни сувенири, свързани с нея.
През двата почивни дни за малчуганите са предвидени занимания със сол. Ще има и дегустация на различни видове сол, както и прожекции на филми с кулинарна тематика.
За късния следобед на съботния ден е планирана кулинарна работилница. Участниците в нея ще усвояват нестандартните приложения на солта в кухнята, като например как с нейна помощ да съхраняват успешно храната си и да ѝ придават интересни вкусове. Водещ на работилницата ще бъде кулинарни експерт. Нейната страст е да комбинира солта в необичайни рецепти, които носят наслада за небцето и използват храната пълноценно.
Солен карамел, фурми с ядки, шоколад със солни кристали, сух домашен зеленчуков бульон, чеснова паста, босилеково песто , бърза туршия със сезонни зеленчуци и други рецепти ще усвояват участниците в ателието „Солта“.
Идеята е да се насочи общественото внимание към проблема с хранителните отпадъци, както и към екологичните последствия от увеличаването им през последните години. Проектът се изпълнява от Фондация Биоселена и е съфинансиран от Европейския съюз.
Редактор: Венета Николова
Казват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..