Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

170 години отбелязва най-старият ни СПА курорт Вършец

Снимка: Радио Видин

За рождена дата на курорта Вършец се смята 1850 година, когато вършечанинът Димитър Лучков е излекуван с помощта на минералната вода. В началото на XX век, първата баня, построена през 1910 г., се оказва тясна за прииждащите болни. Затова през 1930 г. е вдигната втора, по-голяма, изградена в античен стил. Построено е и прочутото Банско казино, което е и първото в България.

Топлият извор на Вършец е с температура на водата 36,2 градуса по Целзий, а т.нар. "хладен" извор е с температура от 32 градуса.

Заради пандемията от Covid-19 тържествата за празника на курорта, минералната вода и Балкана, бяха ограничениНа тържествена сесия на общинския съвет в петък, 7 юли, кметът инж. Иван Лазаров връчи почетни плакети на институции и общественици, допринесли за развитието на града.

“Не се е скъпил Господ, когато е нареждал този край. Не са се скъпили и хората, които са го доуреждали”. Това са думи на поетесата Дора Габе, която е част от плеядата български интелектуалци, усетили магията и чара на Вършец. 

Защо курортът е наричан „Българският Баден-Баден“ – научете от едноименната публикация от колекцията на Радио България




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българката Албена Данаилова отново е част от новогодишния концерт на Виенската филхармония

Българската цигуларка Албена Данаилова е първи помощник на концертмайстора Райнер Хонек в новогодишния концерт на виенските филхармоници на 1 януари 2024 г. Диригент ще бъде Кристиан Тилеман. Преди да придобие известност, Албена Данаилова е..

публикувано на 29.12.23 в 14:50

Бъдни вечер в традиционната българска култура

Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..

публикувано на 24.12.23 в 06:05
Марсел и Катрин Селие с една от плочите на „Мистерията“

Да си спомним за Марсел Селие, открил "Мистерията на българските гласове"

На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света.  Марсел Селие и съпругата му Катрин..

публикувано на 13.12.23 в 05:35