Председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова е депозирала в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на България. С промените ГЕРБ предлага въвеждане на машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели. Дава се право на избор на гласоподавателите за начина, по който искат да гласуват - с машина за гласуване или хартиена бюлетина. ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в кодекса, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система - 200 народни представители да се избират по пропорционална изборна система, а останалите 200 по мажоритарна.
Документът е изпратен до председателите на всички парламентарни групи в 44-тото Народно събрание и депутатите, нечленуващи в парламентарни групи. С това ГЕРБ кани на разговори и консултации по представения проект всички парламентарни групи с цел да бъде постигнато широко съгласие между народните представители за свикване на Велико народно събрание, съобщават репортерите на БНР.
Междувременно стана ясно, че в Европейския парламент е внесено искане за дебати по институционалната криза в България, подкрепено от 55 европейски депутати. Сред подписалите го са представители на ЕНП, на либералите, като голяма част са от групата на зелените и от групата на социалистите и на демократите. Това съобщи в интервю за БНР евродепутатът Радан Кънев, който подчерта, че "няма никаква политическа и човешка логика да се крием от дебат по очевиден проблем“. Според Кънев това е общоевропейски проблем и "допускането на такова ниво на разграждане на държавността в която и да е държава поставя под много голям риск европейските приоритети". По думите му, Европа започва да харчи много повече публични средства, а успоредно с това - решение на корупционния проблем няма. Затова Кънев е убеден, че европейските лидери и институции са длъжни да погледнат към България, за да не допуснат проблеми със собствените си европейски приоритети. "България може да се превърне в много лош пример за западноевропейските данъкоплатци“, изтъкна още Радан Кънев.
По повод предложението на ГЕРБ за създаване на нова конституция и свикването на Велико народно събрание, евродепутатът подчерта, че не можем да си позволим Конституцията да бъде обект на трикове за оцеляване в политиката, а конституционният дебат да разделя обществото. Той отбеляза, че това е „много дребно, евтино заиграване с една много голяма тема от страна на един слаб и уплашен лидер“. Според Кънев, това е поредно потвърждение, че България е изправена пред много тежка криза и решения и има "много голяма нужда от национално единство, но г-н Борисов не може да го символизира. Нужно е обединение "не около един човек и една партия, а като общество“, подчерта Радан Кънев.
Съставил: Дарина Григорова
В българското посолство в Белград няма постъпили данни за пострадали български граждани при срутването на навес на жп гара в Нови Сад, съобщиха от външното ни министерство. Телата на осем души са извадени от развалините, а над 30 души са..
Две от трите власти, които избират членовете на Конституционния съд, определиха новите представители в най-висшия съдебен орган. Професорът по финансово право Сашо Пенов и Невин Фети, правен съветник на държавния глава, бяха излъчени от..
Кратки текстове на руски и немски език от сайта на Радио България, станаха част от урока за Деня на народните будители на ученици от 81 СУ "Виктор Юго" в София. Преподавателката Мария Новоселцева и учениците от 5Д, 6Г и 7Д отбелязаха..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика..
В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад...
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим..