Макар вече да е септември и есента полека-лека започва да напомня за себе си, все още има сериозни причини да тръгнем към българското Черноморие. Времето е прекрасно, а вечерите могат да придобият вдъхновяващ завършек, ако изберем да акостираме в Созопол.
Над три десетилетия, в началото на септември, живописното градче се превръща в пристан на най-доброто от театъра, киното, литературата и музиката. Фестивалът, носещ древното име на града – Аполония, отдавна е едно от най-очакваните културни събития у нас. Високата чест да открие тазгодишната „Аполония“ получава джаз пианистът Живко Петров, чийто концерт предвещава истински празник за слуха и душата на меломаните. Концертите в амфитеатъра не са за пропускане. На сцената ще се качат Владимир Ампов – Графа, Ицо Хазарта, Любо Киров, както и супергрупата „Фондацията“ със специални гости Атанас Пенев (Б.Т.Р.), Звездомир Керемедчиев („Ахат“) и Славин Славчев.
Още един акцент от музикалната програма е майсторският клас за млади оперни певци, воден от изявения български бас Орлин Анастасов. Талантът му е отличаван многократно, а богатият му репертоар включва повече от 40 роли, с които той спечелва имиджа си на най-търсения Вердиев бас в света. Класът продължава до 4 септември като в него се включва и известната руска пианистка и диригент Лариса Габитова. Участниците ще представят своя програма в четвъртия фестивален ден.
Както винаги досега, специално място в програмата на „Аполония“ заемат българските театър и кино.
Юбилейният моноспектакъл „Мариус на 50“ е гвоздеят в театралния . Публиката ще се срещне с таланта на Мариус Куркински в третата фестивална вечер.
Киноманите ще бъдат зарадвани с премиерните прожекции на филмите „Страх“ на Ивайло Христов и „Мълчание с достойнство“ на Адела Пеева, разкриващ детайли от историята на родното кино и взаимоотношенията между политическия и интелектуален елит в България. Ще бъдат показани също „Котка в стената“ на Мина Милева и Весела Казакова, „Сестра“ на Светла Цоцоркова. Международно известният български аниматор Теодор Ушев ще бъде представен с две ленти – „Сляпата Вайша“ и „Физика на тъгата“.
Съставил: Йоан Колев
Будителите са личностите, към които изпитваме не само признателност и възхищение, но и възприемаме като едни от най-значимите фигури в историята ни, защото събуждат чувството ни за национална приобщеност. Какво обаче стои зад понятието "будител“,..
Един от най-добрите цигулари в света и концермайстор на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам Веско Ешкенази отново си е вкъщи, в родната София. Повод са двата заключителни концерта от Националното турне на проекта "В света на музиката” на..
Покана за изложба на открито "Будителките – жените, които променят историята" отправи във Фейсбук страницата си Българският културен институт във Варшава. Експозицията ще изложена на пана на оградата пред българското посолство в полската столица...
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..