Хората на площада,в т.нар. Триъгълник на властта в столицата, бяха от всички възрасти, а това, което ги заведе там бе желанието за промяна на статуквото в управлението на страната.Ето какво споделиха участници в протестите пред Радио България:
„Имам нужда от промяна - отбелязва Дея Йорданова. - Смятам, че 56 дни са достатъчно красноречив брой дни, за да разберат, че трябва да освободят мястото за нови хора с нови идеи. Не може да няма алтернатива на толкова необразовано, толкова корумпирано, толкова арогантно управление. Ако ние се примирим, че няма друго - това означава, че сме се предали. Не може да се предадем пред такава формулировка. Трябва да има нещо по-добро, което българският народ да може да излъчи.
Протестиращите са категорични, че властта е окончателно дискредитирана, както в национален, така и в международен план.
"Това управление се изчерпа вече - отбелязва г-н Марчев. - Не може да залъгват цялата нация с идеи за нова конституция и рестарт. Тези хора нищо повече не могат да дадат на тази страна. Единствената им цел е да останат на власт. Суверенът е този, който трябва да каже какво да стане, не те! Те трябва да ни служат, а не ние на тях. Не сме техни роби."
"Ние не искаме те да пишат конституция - категоричен е Методи Христов. - Те са си изиграли своята роля. Ограбиха държавата, продадоха я."
До него, друг възрастен господин, инж. Райчинов също се възмущава, заради съсипаните производства в страната, които, по думите му, са нарежали Бългрия на много по-престижно място в икономически план.
"Аз съм машинен инженер, доктор на науките съм и ми е болно като гледам как всичко е разрушено - казва инж. Райчинов пред Радио България.- Работил съм в завод, създаден от цар Фердинанд, който сега е унищожен. За 30 години гледах как всичко се съсипва, особено сега през последните 10 години, когато мафията си направи държава. Тя се командва от човек, когото не мога да приема. Днес съм тук, защото е крайно време тази мафия да си ходи, заедно с правителството."
Силвия Серафимова, живее във Финландия и е философ по образование. Това, което я води на протеста в София е желанието да живее в правова държава:
"Прави впечатление, че това дори не е театър на абсурда, а скеч на абсурда - подчертава Силвия Серафимова. - В театъра има талантливи актьори, които са посветени на това, което правят, а тук виждаме, че всичко вече се превърна в един фарс. Надявам се наистина да имаме едно по-добро бъдеще за нас, за децата ни, за близките ни. Да имаме възможност, както във всяка една европейска държава - да живеем по един нормален и правов начин. Да се борим за изначални ценности, които са фундаментални."
Запитана, каква алтернатива вижда при евентуална оставка на настоящото правителство, тя отговаря:
"Във всяка една промяна постепенно алтернативите изкристализират. Ако човек се бори да отстоява гражданските си ценности и принципи, алтернатива винаги има. За момента е изключително важно ние да демонстрираме своята гражданска позиция. Смятам, че между нас има достатъчно достойни хора, дори и такива, които не познаваме на политическата сцена, които ще могат да представят адекватна алтернатива за всички нас, като граждани на една правова държава.
Снимки: Дарина ГригороваИгнажден е! Без значение дали е „България днес“ е вашият информационен „полазник“ или просто традиционна спирка за информация, добро настроение и глътка българщина в делника – и днес ви..
В събота, през страната ще премине студен атмосферен фронт. През нощта в Западна и Централна България ще има валежи от дъжд, в планините и по високите полета – от сняг и ще се образува снежна покривка. Минималните температури в България ще са между 1 и..
Близо 2/3 от българите са заявили, че са били щастливи през 2024 г. Отрицателно отговарят 26%, в традиционното за края на годината проучване на "Тренд", поръчано от в-к „24 часа“. Личният живот, семейството, социалният кръг и работата са основни..
Българската хотелиерска и ресторантьорска организация връчи своите годишни награди за професионални постижения в областта на туризма, в които отличи и..
Роднини от двете страни на границата чакат да се възстанови вековен маршрут, който свърза Родопите с Беломорието. На 1-ви януари 2025 г., след падането на..
В брой 31 на предаването слушайте : Милосърдието като изконна човешка ценност – нужно ли ни е и в каква форма го срещаме днес – интервю с..