Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестите в София продължават и след „Великото народно въстание“

„Великото народно въстание“ обявено от антиправителствения протест завърши с премахване на техните палаткови лагери и блокадите на ключови кръстовища в София.

Движението по булевард „Цариградско шоссе“ вече е възстановено
Снимка: БГНЕС

На 57-ия ден от недоволството организаторите отново свикаха сутринта протестна акция пред новата сграда на парламента в центъра на София.

След като напрежението на няколко пъти през деня на 2 септември ескалира, в късните вечерни часове ситуацията значително се изостри.

Бомбички и различни предмети полетяха към полицията пред парламента. Отново е имало употреба и на лютив газ. Въпреки призивите на организаторите на протеста, че става дума за провокации, силите на жандармерията са разчленили групите на недоволните и са ги изтласкали по страничните улици. 126 души са арестувани в центъра на столицата. 60 от тях са с криминални регистрации, каза на брифинг тази сутрин директорът на столичната полиция Георги Хаджиев.

Сред тях е и лидерът на партия „Възраждане“ Костадин Костадинов. В нощните часове, без насилие, полицията премахна палатковите лагери и блокадите на ключовите кръстовища в столицата.

От полицията съобщиха за 80 ранени полицаи през денонощието. Във Фейсбук вицепремиерът по сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов подкрепи действията на полицията за „озаптяване на провокаторите“ и отправи призив същото да стори и президентът Румен Радев. Според Каракачанов българският премиер трябва да „застане зад действията на полицията и да разпореди необходимите законови мерки да възстанови реда в държавата”.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Красимир Вълчев

Граждани организират протест срещу задължителен предмет "Религия" в училище

Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и добродетели" се организира в социалните мрежи, предаде репортерът на БНР Андрей Борисов.  Акцията..

публикувано на 25.04.25 в 15:49

Най-рано религия ще се изучава в училищата през 2026/2027 г.

Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на образованието в Националния дворец на културата. Религиите ще се изучават в културологичен и исторически..

публикувано на 25.04.25 в 12:34

До 11 юни може да се кандидатства по програмата за трансгранично сътрудничество България – Сърбия

Условията за финансиране на проекти по първия приоритет на програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия бяха представени на информационен ден в Кюстендил. Представителите на малки и средни предприятия от областите Видин, Монтана,..

публикувано на 25.04.25 в 12:32