Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румънци почиват в България и през септември заради изгодните цени

Обмислят се нови форми за привличане на руски туристи

Снимка: БГНЕС

И през месец септември граничните ни пунктове с Румъния продължават да са натоварени в определени моменти от деня. Туристите от северната ни съседка са едни от най-очакваните по българското северно  Черноморие. Те избират да почиват у нас, заради хубавите плажове и изгодните оферти за почивка в местните хотели.

Въпреки това, спадът в броя на чуждите туристи, посетили страната ни през това лято, е огромен. От месец юни до края на август на Черноморието ни са отдъхвали  372 000 чужденци, показват данните на Министерството на туризма. За сравнение, в предходните години за същия период у нас са почивали над 5 млн. чужденци. За сметка на през настоящото лято българите избраха родните курорти. Техният брой се е увеличил с 15% спрямо миналата година.

Междувременно, в рамките на посещение в Москва, вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова проведе работна среща с Бойко Коцев, член на управителния съвет на Международната банка за икономическо сътрудничество (МБИС) и дългогодишен посланик на България в Руската федерация. Обсъдени са били различни възможности за развитие на двустранните отношения в техните икономически измерения, информира пресцентърът на Министерството на туризма. Николова е отправила официална покана за посещение на ръководството на МБИС в София в началото на октомври. По думите на министъра, приоритет и за двете страни е въздушното пространство да бъде отворено скоро, за да може туристите и бизнеса да осъществяват бързи връзки.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

На глътка разстояние – винените маршрути на Североизтока

Ако си мислите, че Североизточна България е само плодородни житници и равнини, е време да зареете поглед към лозовите насаждения, които се простират на хиляди декари в района. Тук виното е част от ежедневието и културата на хората. Данните са..

публикувано на 16.07.25 в 11:45

Хераклея Синтика – древният град, свързващ природа и наука

" Хераклея Синтика е природно и научно наследство от световна величина!" – подчертава Катя Стоянова, директор на Историческия музей в Петрич и ръководител на проекта "Реставрация, консервация, опазване, популяризиране и развитие на архитектурните..

публикувано на 13.07.25 в 08:35

Необичаен подводен парк привлича гмуркачи край остров Света Анастасия

В акваторията на остров Св. Анастасия се разгръща фееричен спектакъл: на 18 метра под повърхността на Черно море се извисява православен параклис , а срещу него е паркирала съветска "Чайка"  с хромирани решетки. В непосредствена близост пък..

публикувано на 10.07.25 в 10:10