След продължителните ограничения, заради пандемията от Covid-19, сякаш за нов живот се отвориха музеите и галериите в любимото културно средище на Пловдив – Стария град. Изкусно реставрираните архитектурни шедьоври, запазили в себе си духа на Възраждането, отново приемат посетители от близо и далеч, пленени от историята на древния, но вечен Пловдив.
Резултатите от наложените ограничителни мерки и застоя при пътуванията с цел туризъм обаче, са красноречиви. 78% е спадът на туристите, а 70% - на приходите от дейността в града под тепетата, показват данните на Общинския институт „Старинен Пловдив“ за първите 6 месеца на тази година, спрямо същия период на миналата, когато Пловдив беше Европейска столица на културата. Спрямо миналогодишния внушителен брой от 129 204 туристи, се отчита спад с над 100 000 души – до 29 011 през настоящата година.
Независимо от това, културната програма на Пловдив продължава да е все така разнообразна, наситена с многобройни прояви и фестивали, част от които имат специално място в сърцата на пловдивчани и гостите на града. Едно от тях са превърналите се в традиция „Празници на Стария град“. Тази година те се провеждат под мотото „Отново заедно“, а за акцентите в тях разказва Донка Налбантова от общинския институт.
„Откриващо събитие е документалната изложба в Градската градина, която визуализира любопитни факти за създаването ѝ. Голямото откриване на празниците е вечерта с тържествен концерт-спектакъл в Античния театър. Посветен на 170-годишнината от рождението на Иван Вазов, в него участие ще вземе Представителния духов оркестър на Националната гвардия и известни певци и музиканти. Специално място заема почитта към карикатуриста Борис Димовски и към обичания български актьор Георги Парцалев. За актьора ще си припомним на Римския стадион, на 17 септември, където е специалната прожекция на документалния филм на режисьора Георги Тошев. Предният ден пък се открива изложба, посветена на карикатурите на Борис Димовски, станали част от емблематичния сборник „Люти чушки“ на сатирика Радой Ралин.“
През изминалата 2019 година, българската култура понесе още една непрежалима загуба – смъртта на актьора Стефан Данаилов. В негова памет, на 18 и 19 септември, са предвидени прожекции на два филма с негово участие - „След края на света“ и „Завръщане“, където Мастерът изиграва последната си роля.
Как красотата на българската природа и на българската жена се допълват в изключителен синхрон, показва фотоизложбата „Аз съм българка“ на младия Радослав Първанов. На 18 септември пленителните образи на момичетата ще оживеят, тъй като те пристигат от различни краища на страната в града под тепетата, за да се включат в специално дефиле по улиците на Стария град. Предвидено за 11 часа, шествието започва от площада пред Римския стадион и стига до една от къщите в старата част, където са изложени изключителни порцеланови изделия, част от колекции, запазени в хранилищата на архитектурния резерват.
Какво още очаква посетителите на най-стария жив град в Европа в дните от 14 до 20 септември, чуйте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕСС 30-40 % се е увеличило предлагането на ваканционни имоти в България през последните три години. Към момента техният брой надвишава 20 хиляди. Все повече клиенти предпочитат да си наемат апартамент или дори цяла къща през ваканцията си в България..
Скрити от погледа на масовия турист, дунавските села са магнит за ценителите на природата в търсене на уединение и автентични преживявания. Тези пътешественици избират малки крайбрежни села като Сребърна, Гиген, Ветрен, Ново село и други, където..
Слънчев бряг е изпреварил турския курорт Мармарис като най-достъпната дестинация за семейни почивки. Проучване на The Independent сравнява цените на 10 основни артикула, включително ястия, напитки и слънцезащитни продукти и установява, че черноморският ни..