„България ще я има, докато гори вечният огън на Незнайния войн“ –така българите обясняват на своите деца и внуци символът на монумента в центъра на София.
Непосредствено до храма „Света София“ е изграден саркофаг е изграден саркофаг, в който са поместени 15 гилзи със свещена земя от всички краища на България и тленните останки на незнайни воини от различни исторически значими места. По този начин паметникът се превръща в символ на честта, родолюбието и саможертвата на всички български воини. Там гори и неугасващ огън, свидетелство за признателността и почитта на потомците. Негов пазител е лъвът – олицетворение на силата и храбростта и част от герба на България.
Каква е историята на монумента на Незнайния войн и как той се е превърнал в сакрален символ на българската държава – прочетете в публикацията Паметникът – символ на непобедимото българско воинство, от колекцията на Радио България.
Редактор: Елена Каркаланова
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете паметта на жертвите нарежима. В текста се припомня, че преди 80 години, на 1 февруари 1945 г., Народният..
С възпоменателни събития в София и Русе, с участието на представители на Външно министерство, държавната администрация, академични изследователи, граждани и еврейски организации, България се присъединява към отбелязването на Международният ден в..
Днес е Бабинден - един от най-обичаните и автентични български празници, с дълбоки корени в народната традиция. Празнуван на 8 януари по нов стил, той е посветен на жените, които помагали на младите невести при раждането – бабите. Обичаят е..
С парламентарна декларация по повод 1 февруари – Ден на почит към жертвите на комунизма, "Продължаваме промяната-Демократична България" почете..