Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

97 години от Септемврийското въстание

Паметник на Септемврийското въстание - Мъглиж
Снимка: svetimesta.com

На 23 септември се навършват 97 години от Септемврийското въстание - продължило осем дни и потушено с особена жестокост през 1923 година.

Това въстание е един връх на кръвопролитната гражданска война в България, в която загиват хиляди българи от двете страни на барикадата“ – казва историкът проф. Георги Марков. В интервю за агенция Фокус преди време той връща лентата на историческите събития: – „Преди всичко то е извършено по заповед на Коминтерна. По това време Сталин иска да докаже на света, че има втора революционна вълна в Европа. В Москва решават да вдигнат две въстания. Едното е на Германската комунистическа партия в Хамбург, а другото е в България.

Забележете Димитър Благоев (създател на организираното социалистическо движение в България- бел. ред.) е бил против въстанието, осъжда го и казва, че то е обречено. Армията си изпълнява дълга и смазва въстанието. Има жестокости от двете страни. В Северозападна България са разстрелвани и заложници. Освен армиите са действали и така наречените шпицкоманди по германски образец от запасни офицери и подофицери, които са помагали на армията да смаже въстанието. Загиват 5-6 хиляди българи. Не ги деля на „комунисти“ и на „фашисти“.“

Прочетете за събитията от септември 1923-та в публикацията от архива на Радио България: Септемврийското въстание – трагична страница в българската история.

Редактор: Елена Каркаланова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56