На 15 септември по традиция в България учениците се завръщат в училище. След обявяването на пандемията от Covid-19 през март и последвалите мерки за дистанционно обучение, това ще бъде и първият досег на децата и младите хора с класната стая и съучениците след месеци на работа от вкъщи.
Неочакваната криза, която засегна всички нас, сега налага общите правила за дистанция, дезинфекция и дисциплина и в българското училище. Дълго време родители и учители се питаха дали новата 2020-21 учебна година няма да започне дистанционно – с преподаване и обучение във виртуалната класна стая. Най-разочаровани от това щяха да бъдат първокласниците, които с нетърпение очакват да прекрачат за пръв път училищния праг. Тази година в страната ще има 59 хиляди деца в първи клас.
„Очаквам учебната година да е трудна, тя ще протече в условията на непредвидимост заради ситуацията с коронавируса, но основната цел е обучението да бъде присъствено за всички ученици в страната“ – заяви просветният министър Красимир Вълчев в навечерието на първия учебен ден. Министерството е предвидило превключване към електронно обучение, в случай на влошена епидемична обстановка. С това се слага край на т.нар. грипни ваканции, които бяха ежегодна практика в близкото минало.
Съвсем малък е броят на родителите, които по здравословни причини или заради притеснение от заразата, са предпочели да оставят децата си за обучение вкъщи. Те са не повече 200-300 семейства за цяла България, показват данните на просветното ведомство.
От друга страна, стотици български семейства, водени не от страх, а по-скоро от стремеж да осигурят добра учебна среда за децата си, избират формата на домашното образование. А тя е различна от дистанционното обучение, познато ни като част от мерките за социална изолация на учениците, покрай Covid-19. Всъщност, при домашното образование основната роля играе родителят. Той сам подбира учебната програма и начина, по който да поднесе уроците на детето. По думите на Петър Порумбачанов – председател на Асоциацията за домашно образование в България и баща на четири деца, това съвсем не е проста работа. Защото самите родители също трябва да учат постоянно и да четат, за да разбират целия процес.
Броят на семействата, които обучават децата си вкъщи е близо 1500 и понеже тази форма избират предимно многодетните семейства, това означава, че домашните ученици у нас са около 3 хиляди – уточнява Петър Порумбачанов:
„Общността постоянно расте и да си призная – не съм очаквал такъв ръст на интереса към този вид образование, особено в последните години. Домашно образование е съществувало през цялата история, то е просто тип частно образование. От историческа гледна точка ново е държавното централизирано обучение. Аз като историк съм изследвал корените на образованието - методите и начините, с които са се образовали българите още от основаването на държавата. Насърчен съм от всичко, което съм проучил по темата за домашното образование в исторически план“.
Снимки: БТА, Pixabay, Facebook /Петър ПорумбачановАрменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..