Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доза оптимизъм за българско-турските икономически отношения

Пандемията от Covid-19 засегна цялата световна икономика, а милиони хора загубиха работата си. Кризата доведе до свиване на потреблението, до прекратяването на производства и до прекъсването на вече изградени вериги на доставки и снабдяване. Икономическите последици от глобалната здравна криза са видими и тук, на Балканите. На този фон, как се развиват българско-турските икономически връзки.

В последните години България и Турция поддържат стабилен стокооборот от около 4,5 млрд. евро годишно. Поради въздействието на пандемията и мерките срещу коронавируса обаче, и българската, и турската икономика отбелязаха свиване с около 10% за второто тримесечие от годината. В югоизточната ни съседка то беше съчетано и с увеличаване на външнотърговския дефицит и сравнително висока инфлация. Какви са нагласите сред бизнеса, коментира Венцислав Венков, изпълнителен директор на Българско-турската търговско-индустриална камара:

„Направена от нас анкета сред наши членове, в разгара на пандемията, показа, че почти всички участници в нея прогнозират, че кризата ще се отрази сериозно и на пазарите, и на печалбите. Това е мнението на над 80% от фирмите. Но да се надяваме, че това вече е минало, тъй като навлизаме в един силен сезон за бизнеса, какъвто е есенно-зимният“.

Сред най-тежко пострадалите от кризата сектори са промишлеността, продажбите на дребно и услугите, към които спадат също туризма, хотелиерството и ресторантьорството.

Един от малкото отрасли, които не само не бяха засегнати от кризата, но дори получиха стимул от нея, са опаковъчната и амбалажната индустрия. В този сектор е и дейността на един от големите турски инвеститори в България, обяснява Венцислав Венков: „Фирмата, която неотдавна закупи завода за буркани и капачки в Лясковец, успя да преодолее всички негативи на кризата. Друга фирма, произвеждаща алуминиеви продукти в Шумен също много слабо усети влиянието на пандемията“.

Изпълнителният директор на Българско-турската търговско-индустриална камара посочва и къде вижда потенциал за развитие на двустранните търговско-икономически отношения:

„Основания за оптимизъм ми дава споразумението, което сключихме с Асоциацията на търговско-промишлените палати и стоковите борси в Турция. Това е организацията, която обединява всички търговско-промишлени палати в страната и има над 1,5 млн. членове. Споразумението дава възможност да проведем съвместни мероприятия, форуми, презентации на възможностите за инвестиции в България и в Турция. А това отваря възможностите пред всички български и чужди фирми, които работят в България, към необятния пазар на съседите“.

Нова инициатива на камарата предвижда оказване на правна помощ на компании от България и Източна Европа с интерес към турския пазар, както и на турски фирми, които проучват възможностите за бизнес в България.

„Предлага се да бъде създаден т.нар. „Turkish desk“, т.е. бюро, което да обслужва всички компании, които имат интерес към Турция и обратно – фирми от Турция, които имат интерес към Централна и Източна Европа – обяснява Венцислав Венков. - Те ще ориентират желаещите в множество детайли на това как се прави бизнес тук. Това е много добра идея, защото интересът към България е голям, а често на компаниите им е трудно да намират коректна информация, особено по отношение на европейското законодателство.

Подробностите - чуйте в звуковия файл.

Снимки: архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 36

В брой 36 на предаването слушайте: За новия български филм „Не затваряй очи“, православните му измерения и усещанията на създателите му – интервю с продуцента Богдан Дарев и с младия Яни Малинов, един от героите в продукцията;..

публикувано на 30.01.25 в 12:00

Кръговрат на живота: как Източните Родопи се превърнаха в модел за възстановена екосистема

Източните Родопи са едно от малкото места в Европа, където природният баланс е възстановен почти до състоянието си отпреди два века. Тук екосистемите функционират по естествен начин. С други думи – животните и растенията съжителстват..

публикувано на 30.01.25 в 11:35
Мария Дренчева

Програмата EXPLORER задържа в България таланти в информатиката и математиката

Днес, 30 януари, ще бъдат представени условията и сроковете за кандидатстване за новия етап от програмата EXPLORER на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии INSAIT към Софийския университет "Св. Климент Охридски". Създадоха..

публикувано на 30.01.25 в 07:20