Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сovid-19 в България: Ден 197

Снимка: БГНЕС

Коронавирусът не е проблем за училищата

В училищата заразяването с коронавируса не е проблем, проблем е разпространението на вируса. Училищата няма да се превърнат в центрове на боледуване или в центрове на тежки проблеми за здравната система. Те ще станат още един канал за разпространение на инфекцията към рисковите за боледуване.

Коментара направи пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев. Експертът припомни, че репродуктивното число на вируса варира, но средно един болен заразява между 1,2 до двама нови пациента. Целта е да свалим заразността под единица, тогава епидемията ще изгасне. Затова физическото дистанциране и носенето на маски целят това.  Коронавирусната инфекция не е безобидна, но не е и драматично тежка или особено опасна, смята Симидчиев и прогнозира, че процентът от общо направените тестове, които са положителни, ще нарасне. Но това не значи, че се боледува по-тежко, каза пулмологът.

Ситуацията с Сovid-19 ще се следи за всяко училище индивидуално

Ситуацията занапред ще се разглежда индивидуално за всяко училище, пред БНР зам.-министърът на образованието Таня Михайлова. Присъственото обучение на този етап остава. „Следим процесите в цялата страна. Част от обявените случаи към момента се отнасят за хора, които не са били все още на училище, тоест, заразяването се е случило преди започването на учебната година“, обясни зам.-министърът.

Към момента има 19 карантинирани паралелки, 26 ученици са с положителен тест, а част от тях не са били на първия учебен ден. Част от паралелките, при които има ученици с положителен тест, но не са били на училище, не са карантинирани. Карантинирането се определя от регионалните здравни инспекции и според условията. Около 500 ученици и около 40 учители са под карантина. Малко над 500 ученици са заявили желание за обучение от разстояние. Недопустимо е да се събират пари от родителите за дезинфектанти, подчерта Михайлова.

Научен екип, ръководен от българин, изолира молекула, блокираща Сovid-19

Учени от медицинския факултет на университета в Питсбърг, ръководени от българин, са изолирали най-малката до момента биологична молекула, която напълно и специфично блокира Сovid-19.

Резултатите от техния труд излязоха в едно от най-авторитетните научни списания CELL, което публикува само обективни и значими за науката данни. Антитялото е минало през много изпитания, които доказват неговата ефективност и безвредност, предстои да се направят изпитания и върху хора. В основата на този значим труд стои българинът проф. Димитър Димитров, съобщава БНТ.

Банковата система не е поразена от кризата с коронавируса

Банковата система не беше директно ударена от кризата с коронавируса. За момента тя е стабилна и не се очертава ръст на лихвите по кредитите, каза банкерът Левон Хампарцумян пред bTV.

Сравнявайки финансовата криза с тази от преди десет години каза, че  предишната е била основно криза на ликвидността и на недоверието между банките и липса на достатъчно капитал в самите банки. За  десет години тези неща се поправиха по такъв начин, че банковата система и финансовата система на света да бъдат по-устойчиви на шокове, дори някои непредвидими шокове. Така че днес в България и по света банките са в много по-добро здраве, отколкото в предишната криза, коментира Хампарцумян. 

Той е категоричен, че банките са най-сигурното място, където да се държат парите. Според Хампарцумян доказателство за това е, че банковите спестявания на българите вече са 57 млрд. долара.

Под 3% са новозаразените с коронавирус при направени 2,915 теста

86 са новите случаи на Сovid-19, установени през изминалото денонощие по данни на Единния информационен портал. Направени са 2 915 теста, от които положителните са 2,95%. Най-висок е броят на заразените във Варненска област – 19, следвана от столицата с 12 и Благоевград – 11. В 6 области няма регистрирани нови случаи.

При общо 18 819 регистрирани случаи от началото на пандемията 4 506 са активните към момента. Хоспитализирани са 723 души. 37 от тях са настанени в интензивни отделения. Излекуваните за последните 24 часа са 48 пациента. С тях броят на превъзмогналите заразата е вече 13 585. Двама са последно починалите болни и жертвите вече са 755.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 7 ноември 2024 г.

Българската история и тънките нейни нишки, които бележат настоящето и бъдещето ни са обединяващият акцент в днешната програма на Радио България. Ще „тръгнем“ от шуменска област и историята на най-стария конезавод в..

публикувано на 07.11.24 в 19:00

България днес - 6 ноември 2024 г.

На 6 ноември светът гледа към Америка, където се разигра финалната изборна битка за Белия дом. Родните ни политици не закъсняха с поздравленията си към магната републиканец Доналд Тръмп. Какво може да очаква Европа от..

публикувано на 06.11.24 в 19:00

България днес - 5 ноември 2024 г.

В "България днес" на 5 ноември отново обговаряме политическата ситуация след извънредните парламентарни избори на 27 октомври. Вървим ли към нови предсрочни избори, възможно ли е касиране на избори и какъв е мащабът на..

публикувано на 05.11.24 в 19:00