Кои са митовете и кои са истините в храненето? За играта на гени и как да остаряваме по-бавно? Какви са предизвикателствата пред изкуствения интелект? Какво общо имат физиката и музиката? Отговорите на тези и други любопитни научни въпроси ще се опита да даде десетото юбилейно издание на Софийския фестивал на науката (София Тех Парк, 26-27 септември).
Под мотото „Отдалечени, но по-близо“ и през тази година, въпреки Covid-19, на едно място се събират български и международни учени, за да представят чудесата на света, в който живеем. Посетителите ще разберат как можем да опазим планетата си, потребявайки по-малко, какво е бъдещето на медицината, какви са биологичните рискове и как да се подготвим за тях. Ще бъде дадена яснота по теми като големите катаклизми в Космоса, вулканите и замръзналите луни и дали можем да се превърнем в бипланетарни същества.
Ще бъдат отбелязани и значими научни годишнини: 100 години от рождението на Розалинд Франклин, Рей Бредбъри и Айзък Азимов, 90 години от откриването на планетата Плутон, 30 години от изстрелването на телескопа Хъбъл.
Софийският фестивал на науката е създаден през 2011 г. от Британския съвет и сдружението „Форум Демокрит“ и е под патронажа на Министерството на образованието и науката. Още с първото си издание печели голям брой почитатели и се превърна в място без граници между наука и култура.
Преработеният графичен дизайн на българската национална страна на евромонетите е одобрен от Управителния съвет на БНБ. По гурта на монетата от две евро, на чиято национална страна ще е образът на Паисий Хилендарски, ще има надпис "БОЖЕ ПАЗИ..
Ученици и учители от две учебни фирми на Националната търговско-банкова гимназия грабнаха награди на световното бизнес състезание Youth Business Summit 2025 – US, организирано от Американската централа на учебните предприятия, съобщиха от..
Българското дружество за защита на птиците съобщи на фейсбук страницата си за два отровени египетски лешояда в Източните Родопи. Едната птица – женска, с поставен предавател, е издъхнала в ръцете на д-р Волен Аркумарев. Причината за смъртта,..
Българският научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) ще бъде тържествено посрещнат днес на морската гара във Варна. Лошото време..
Малко след откриването на мотосезона в София в края на март, столицата ни става домакин на най-голямото мото изложение у нас . То се провежда от..
В петък , 11 април, облачността отново ще се увеличава, но ще се задържи почти без валежи. Привечер на отделни места в Източна България, а през нощта..