Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

80% от софиянци искат да участват във вземането на решения за града

На 5 октомври започва онлайн обсъждане на идеята за Граждански бюджет

Теодора Зарева
Снимка: dnevnik.bg

Въпреки множеството подобрения в градската среда настъпили през последните години, животът в българската столица продължава да изправя гражданите пред всевъзможни  проблеми, изискващи намесата на различни институции. Неосветена или разбита улична мрежа, замърсяване на околната среда от изгаряни отпадъци, проблеми със сметоизвозването в отделни квартали, са само част от неуредиците, за които може да бъдат сигнализирани служителите в Столична община, чрез нейния контактен център. Друга линия за комуникация на гражданите с местната власт е чрез подаване на жалби и предложния до Столичния испекторат по телефон или имейл.

Гражданите общуват с общината основно чрез жалби или други видове оплаквания. Наше проучване показа, че над 80% от софиянци, имат желание по-активно да участват във вземането на решения за града, но не виждат начини, по които да го сторят – изтъкна пред Радио България Теодора Зарева от инициативата „Граждански бюджет за София“.

Целта ѝ е да направи жителите на града активна част от решаването на проблемите. Желанието е да се стимулира креативността и готовността на софиянци да предлагат своите виждания за разрешаването на различни казуси, под формата на проекти.


Въвеждане на подобна програма „Граждански бюджет“ представлява поемане на отговорност от страна на Общината и обещание, че решенията на гражданите ще бъдат взети под внимание при обсъждането на планове за поддръжка, развитие и облагородяване на градската среда.“

Снимка: facebook.com/GrazhdanskiBudgetZaSofia
„Това е механизъм за участие, различен от други подобни и общината поема ангажимент още в самото начало. Хубавото на тази практика не са просто реализираните проекти в края на всяка година, а новият начин на диалог и сътрудничество между гражданите и общината. Нещо, което в момента в София е доста негативно преживяване.“

Идея за подобен бюджет, е заложена в стратегическия документ за развитието на столицата „Визия за София“, като срокът за въвеждането му е 2027 година.

Във „Визия за София“ наистина е заложено въвеждането му през 2027, но в международната инициатива „Партньорство за открито управление“, от която България е част, още през 2017-та бе заложено да се въведе пилотен граждански бюджет в столицата. Гражданският бюджет не е една формула, която можем просто да пренесем в София. За нас е важно моделът ни да бъде измислен съвместно с гражданите, общинските съветници и администрацията. До момента сме направили социологическо проучване, в което участваха няколко фокус групи, а сега ни предстои мащабно онлайн обсъждане, което започва на 5 октомври. На него каним всички жители на София, независимо от тяхната експертиза, да се включат и да посочат как според тях да работи подобен модел в столицата.“

Над 2000 са европейските градове, сред които столиците Париж, Прага, Варшава, Мадрид, където съществува подобен инструмент за гражданско участие във вземането на решения за градското развитие. Най-често средствата, отделени по това перо, съставляват между 1 и 10% от бюджета на общините. На базата на постъпилите от гражданите предложения, общината проверява кои от тях са осъществими, доразвива ги съвместно с вносителите и ги подлага на гласуване, в което участват жителите на целия град. До реализация достигат онези, събрали най-голямо одобрение.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няколко протестиращи и полицейски кордон предхождаха третото изиграване на “Оръжията и човекът”

Малцина протестиращи и един-единствен плакат “Позор” пред Народния театър “Иван Вазов” белязаха третото представяне на спектакъла “Оръжията и човекът” с режисьор Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Протест и контрапротест пред Народния театър..

публикувано на 10.11.24 в 09:07

В село Колена празнуват младото вино

Жителите и гостите на село Колена, община Стара Загора, се събират на Празник на младото вино. За първи път събитието е отбелязано през 2017 г., а няколко години по-късно местният учител и винопроизводител Мартин Славов дава името на празника...

публикувано на 10.11.24 в 07:00
Паметникът

Паметниците на тоталитарното минало стоят на мястото си, почти няма монументи за жертвите

На днешния ден преди 35 години пада авторитарният режим на комунистическия диктатор Тодор Живков. По този повод агенция БГНЕС, позовавайки се на своя проверка дали паметниците на тоталитарното ни минало все още красят централните пространства в градове..

публикувано на 10.11.24 в 06:00