Европейската комисия ще представи докладите за върховенството на закона във всички страни-членки по новия хоризонтален механизъм след колегиума на комисарите днес, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова, цитирайки говорителката на Комисията Дана Спинант.
В документа се казва, че заплахите срещу журналисти са особено тревожни в България, Хърватия, Унгария, Словения и Испания, съобщава "Политико". Подчертава се също, че независимостта на съдебната система е изправена пред риск в Унгария и Полша.
„Тези доклади могат да се превърнат в основен инструмент на демократичния процес в отделните страни“, коментира пред БНР доц. Светослав Малинов, ръководител на Катедра “Политология” във Философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” и бивш евродепутат от групата на Европейската народна партия.
„България прилича на студент, който десет години е бил връщан на поправителна сесия. Това беше нашата история. 12 години даже ние получавахме критични доклади, по-малко критични доклади, леко положителни, но все пак критични доклади за това, че не се справяме с върховенството на правото, че имаме корупция, нереформирана съдебна система. И накрая дойде един нов механизъм.“
Новият доклад ще съдържа онова, което се включва в доклада по мониторинговия механизъм, но надеждите на всички, които очакват тези доклади, е да има много повече, изтъкна Светослав Малинов.
„Да има много повече от концентрацията върху съдебната система и прокуратурата, да има и за медиите, да има и за начина, по който функционира българската демокрация, за опасностите, за срастването между политици и медии, партии, медии и олигарси – това очакваме. В някакъв смисъл обсегът на критика е разширен.“
Първите доклади се чакат с много внимание и загриженост, и защото това трябва да бъде нова защита на европейските пари от корупция, посочи Малинов.
„Всичко тръгна от усещане на много голяма част от европейските граждани, особено на страните донори, че техните пари се разхищават от правителства, които не уважават европейските ценности. Без европейски ценности не трябва да има европейски пари“, допълни Малинов.
По думите му, България и Румъния имат принос за провала на европейския контрол, тъй като са „демонстрирали, че ЕС няма механизъм, който да накара държава членка да прави радикални реформи за благото на своите граждани, не заради европейските бюрократи. За жалост трябваше да минат наистина 12 години, за да се види, че държава като България не може да осъществява такива реформи“, подчерта доц. Светослав Малинов.
Докладът няма да бъде разочароващ за тези, които са критични към правителството, прогнозира в заключение Малинов.
Съставил: Елена КаркалановаВ брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..
Кандидати за председател на Върховния административен съд (ВАС) отново няма, предаде БТА. Пленумът на Висшия съдебен съвет проведе заседание при повторен опит да бъде избран ръководител на институцията. Процедурата се провали при първия опит, защото за..
От 30 март 2025 г. нов директен полет ще свързва София и Пиза, Италия. В съобщение на столичното летище се уточнява, че полетите ще се осъществяват от нискотарифната авиокомпания Ryanair. Те ще се изпълняват три пъти седмично – всеки вторник, четвъртък и..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..