Някога българката е изработвала дрехите си сама, подбирайки материалите, цветовете и елементите, а престилката е била своеобразна „визитна картичка“. По нея можело да се познае от кое населено място е жената, колко заможна е тя, дали е вдовица или пък търси брак. А по цвета на престилката са определяли дори възрастта на притежателката ѝ.
Видовете престилки поразяват с разнообразие – момински и сватбени, носени една година след сватбата, слагани до раждането на първо дете, вдовишки и т.н. Украсявани са с мъниста, монети, пискюли, дантела и всеки елемент по тях носи своя символика и значение.
За необятния свят на тази част от традиционното българско облекло и за своята колекция от над 300 екземпляра разказва Тома Белев в публикацията на Радио България Великолепната колекция български престилки от XIX-ХХ век.
Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..
Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..
С дъх на пролет и очакване на великото Възкресение Христово, Цветница е сред най-обичаните празници в България . От ранна утрин хората изпълват храмовете, за почетат празника и да споделят радостта си молитвено на празничното богослужение. Освен..