Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският парламент дебатира по въпроси от дневния ред на България

Европарламент
Снимка: Архив

При вял интерес от страна на евродепутатите в пленарната зала на ЕП премина дискусията за върховенството на закона в България в контекста на антиправителствените протести у нас. На 1 октомври т.г. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи излезе с проект на резолюция, която ще продължи да се дописва до 8 октомври, когато е насрочено гласуването на документа. 

Очаквано реакциите на различните оратори по време на дебатите бяха разнопосочни - в зависимост от политическата си принадлежност, те критикуваха или защитаваха българското правителство, коментира кореспондентът на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. 

От името на Европейската народна партия (ЕНП), чийто член е управляващата у нас ГЕРБ, Манфред Вебер посочи, че България е в преход и не всичко е перфектно, но и, че българите трябва да се гордеят с постигнатото: „В страната има правителство на ЕНП, но президентът е ляв“, т.е. има равновесие на силите. Вебер посочи и, че Бойко Борисов ръководи проевропейско правителство, а страната върви към еврозоната. „България е на прав път, промените трябва да стават не чрез протести, а чрез избори“.

Рамона Стругариу от центристката „Обнови Европа“ се обърна към колегите си с въпроса знаят ли кого подкрепят: „Защото подкрепяте внимателно изплетена мрежа от хора, изправени пред сериозни обвинения в корупция, пране на пари и измами с европейски средства“.

В подобен дух беше и изказването на евродепутата от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Катарина Барлей, както и на колегата ѝ Хуан Агилар, който посочи, че в България има недостатъци и се чуват постоянни упреци за корупция в съдебната система и за преследване на политически съперници. По думите му, положението е сходно с други държави от ЕС и даде за пример Унгария и Полша.

Като декларира, че напълно подкрепя правото на мирни протести, заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова подчерта, че промените в Конституцията на България трябва да са обект на широка дискусия и е необходимо време за постигането на консенсус. ЕК смята, че „Механизмът за сътрудничество и проверка е доказал, че е добър инструмент в процеса на реформи и е довел до законови и институционални мерки, за да бъдат постигнати препоръките в него". 

Още по темата - от кореспондента на БНР Ангелина Пискова - ТУК

Съставил: Кр.Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

ВАС отказа да се произнесе по две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК

Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за регистрация, съобщиха от пресцентъра на съда. Едната жалба е срещу..

публикувано на 17.09.24 в 08:51

В Скопие продължават да обсъждат неофициалната визита на Силяновска в София

Българският посланик в Северна Македония Желязко Радуков отказа да приеме протестната нота за липсата на македонското знаме на срещата между президентите на България и Северна Македония, заявиха от македонското външно министерство. Дипломатическото..

публикувано на 17.09.24 в 08:46

Фестивал на изкуствата, в който и публиката е участник, се открива в София

"Аз съм София“ - така се казва новият градски фестивал на изкуствата и емоциите, който ще се проведе от 17 до 23 септември в пространството пред НДК в центъра на българската столица. Той е част от програмата "София празнува 17 септември", посветена на..

публикувано на 17.09.24 в 07:25