Разсадникът е разположен на около 100 дка земя като семейството притежава и оранжерии.
Пандемията от коронавирус направи 2020 година необичайна и трудна за всички, но капризите на климата увеличават предизвикателствата пред земеделските производители:
В момента е прекалено рано за продажби. Времето е изключително топло, растенията са в силна вегетация и растежът им е най-силен. Добре е първо да окапят листата на дръвчетата и тогава те да бъдат извадени от земята, за да се засадят в овощната градина, съветва специалистът. Според него най-сигурни източници на качествени дръвчета в България са лицензираните разсадници, тъй като има и доста други на пазара, които припечелват за сметка на качеството и разнообразието на разсадъчния материал.
Европейските програми, насочени към земеделието, оказват пряко влияние върху създаването на овощни градини в страната ни.
„Имаме много клиенти, които се стремят да влязат в някои програми, по които да направят големи градини – обяснява Милен Георгиев.– Следователно ние като разсадник им помагаме, маркираме и засаждаме градините, издаваме сертификати, които са им необходими за доказване качеството на разсада пред Европейската комисия, която ги оценява, за да им даде съответните пари и точки. А напоследък доста стопани си правят предварително градини, с които да участват по тези европрограми и затова очакват и помощ от нас.“
Милен Георгиев с гордост разказва, че имат клиенти от всяка една точка на България, на които са засаждали цели градини и такива, които си купуват по 10-15 бройки за двора. Пътуват из цяла България и няма място, където да не са засадили от своите дръвчета.
По отношение интереса към различните видове и сортове дръвчета, засаждани по европейските програми, той допълва:
„В последните години всичко опираше до това, какви субсидии ще бъдат отпуснати. Например имаше субсидии за орехи, сини сливи и субсидии за всякакви костилкови дръвчета, семкови растения - каквито субсидии се отпускат, такива градини се засаждат. Не е имало случай да са отпуснати субсидии и стопаните да не са се възползвали от тях.“
А ако искате да си засадите плодни дръвчета в градината, запомнете, че за българските климатични условия, най-сигурно е това да се случи до края на месец март.
Снимки : Facebook /Милен Георгиев
Самолетът F-16 има малък технически проблем, въпрос на дни е да бъде отстранен, заяви началникът на отбраната адм. Емил Ефтимов пред БНТ. Това не е тема, която трябва да се обсъжда толкова широко. Темата е, че започна модернизацията на българската армия,..
В Деня на храбростта и празника на Българската армия 6-ти май, Администрацията на президента отваря врати за всички желаещи да се запознаят с дейността на институцията. По повод празника в 12.00 часа пред сградата на президентството ще започне..
"В навечерието на Деня на храбростта и празник на Българската армия 6 май се обръщам към Вас с чувство на признателност и благодарност. Вие изпълнявате войнския си дълг с решимост и допринасяте за утвърждаване авторитета на Българската армия и страната..
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
В брой 50 на предаването ви предлагаме: Разговор за новия документален филм „По следите на българите американци преди и сега", обединил творци от..