През тази година народната певица Кичка Христова отбелязва няколко важни събития. Сред тях е 20-годишнината на фолклорната формация „Галатея“ към Народно читалище „Васил Левски – 1927 г.“ в квартал Галата на Варна. А също и 40-годишнината на народен хор „Неранза“ към Народно читалище „Елин Пелин – 1977 г.” в морската ни столица. Създател и ръководител и на двата състава, тя се чувства удовлетворена от работата си и постигнатите успехи.
„Празнувахме с концерти на открито. Всички – и солисти, и хористи имаха възможност да пеят от сърце и душа“ – споделя г-жа Христова. В момента тя подготвя и заснемането на видео клипове на пет песни от репертоара си. Аудио записите на три от тези песни са в съпровод на ОНМ на БНР. Кичка Христова се вълнува и за предстоящия концерт на Детска студия „Неранза“ (към едноименната хорова формация). В партньорство със сдружение „Знам, мога, творя“, възпитаниците на Кичка Христова участват в проект, свързан с екологията и правилното отношение на децата към проблема със замърсяването на околната среда. На 12 октомври е заключителното събитие от проекта, а детските гласове на „Неранза“ ще направят празника още по-цветен. „В тези трудни месеци много разсъждавах върху истинските стойности в живота. Давам си сметка - казва още Кичка Христова, че музиката и работата с хора, които я обичат, е спасение. Истинско спасение от куп ненужни и фалшиви неща в битието ни.“
Семейството е в основата на всяко творческо вдъхновение, сподели преди време народната певица пред Радио България. Чуйте интервюто и изпълнения на Кичка Христова в публикацията за певицата, озаглавена Кичка Христова: “Искам песните ми да достигнат всяко сърце, което бие в ритъма на българския фолклор“.
Автор: Албена Безовска
Независимо от възраст, вяра, етнос и социална принадлежност, паметта за националния герой на България Васил Левски обединява българите по цял свят. В деня на неговата гибел хиляди се стичат към мемориалите на признателност, за да се поклонят пред..
На 2 февруари според българския народен календар се отбелязва празникът Петльовден – за здраве и плодовитост на мъжката челяд. Най-широко той е разпространен в Източна България. Един от задължителните елементи е жертвоприношението на..
На 1 февруари Българската православна църква почита паметта на Свети Трифон по нов стил. Денят предшества празника Сретение Господне. Светецът, живял през III век в малоазийската област Фригия, имал лечителска дарба. Убит е, след като отказал да..